More

  Крај на сагата: Рубиалес поднесе оставка како претседател на шпанската федерација

  spot_img

  Претседателот на Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ), Луис Рубиалес, кој пред три недели ја бакна во уста фудбалерката Џенифер Хермосо, во неделата поднесе оставка.

  Рубиалес се повлече и од позицијата потпретседател на Европската фудбалска асоцијација УЕФА.

  „Денеска во 21 часот и 30 минути му кажав на привремениот претседател Педро Роча дека поднесувам оставка од функцијата претседател на федерацијата“, објави Рубиалес преку социјалната мрежа Х, порано Твитер.

  „Исто така го информирав дека истото го направив и со функцијата во УЕФА за да најдам замена за потпретседателската позиција“, додаде тој.

  Рубиалес е претседател на Шпанската фудбалска асоцијација од мај 2018 година.

  Шпанската машка репрезентација ја освои Лигата на нации во јуни со победата над Хрватска, а женската селекција минатиот месец со триумфот над Англија го освои Светското првенство.

  Во петокот шпанското државно обвинителство го обвини Рубиалес за „сексуален напад“ и „принуда“ затоа што по Светското првенство го бакнал во уста шпанскиот фудбалер Хермосо.

  „Ќе ја бранам мојата чест. Ќе ја бранам мојата невиност. Имам верба во иднината. Имам верба во вистината“, рече Рубиалес во неделата.

  Хермосо минатата недела го пријави Рубиалес во државното обвинителство во Шпанија.

  Државното обвинителство бара од истражниот судија во Мадрид да го сослуша Рубиалес како осомничен и Хермосо како жртва.

  На 20 август во Сиднеј, при доделувањето на златните медали на шпанскиот играч, Рубиалес ја зел главата на фудбалерот Хермосо во раце, ја повлекол кон себе и ја бакнал во уста.

  Тој тврди дека бакнежот произлегол од еуфоријата од конечната победа од 1-0 и дека бил „консензуален“ и „взаемен“ чин меѓу двајца пријатели.

  Четири дена подоцна, Хермосо преку синдикатот и Твитер изјави дека не му дала дозвола да се бакнува и дека синдикатот потоа извршил притисок врз неа, нејзиното семејство и пријателите да го заштитат Рубиалес.

  Истражниот судија во Мадрид ќе одлучи дали ќе го прифати обвинението за кривичните дела „полов напад“ и „принуда“, или ќе ги отфрли обвиненијата како неосновани.

  Рубиалес досега одбиваше да се повлече.

  Шпанскиот спортски административен суд (ТАД), на кој тој беше известен од шпанското државно тело Вишиот совет за спорт (ЦСД), исто така треба да донесе одлука за неговите континуирани должности во фудбалот.

  Минатата недела Хермосо отпатува од Мадрид во Мексико каде се приклучи на тимот на Пачука. Од тој клуб известија дека таа нема да зборува со новинарите до дополнително известување и дека сака да се концентрира на играње фудбал таму.

  Меѓународната фудбалска федерација ФИФА привремено го суспендираше Рубиалес на 90 дена додека трае дисциплинската постапка.

  На чело на шпанската федерација до понатамошно известување е потпретседателот Педро Роча.

  Изборите за претседател на федерацијата беа претходно распишани за есента 2024 година, по Олимписките игри.

  Шпанската машка репрезентација го освои сребрениот медал на претходните натпревари во 2021 година, кога во финалето загуби со 1-2 по продолжение од Бразил.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img