More

  Комитет за заштита на новинарите: Потврдени убиства на најмалку 85 медиумски работници на Блискиот Исток од 7 октомври

  spot_img

  Според Комитетот за заштита на новинарите (CPJ), кој ги истражува сите извештаи за убиени, повредени или исчезнати новинари и медиумски работници во војна, актуелната војна на Блискиот Исток е „најсмртоносниот период за новинарите“ откако меѓународната организација почна да собира податоци во 1992 година.

  Имено, според податоците на CPJ и прелиминарните истраги, најмалку 85 новинари и медиумски работници се меѓу повеќе од 27.000 убиени од почетокот на војната на 7
  Израелските одбранбени сили (ИДФ) во октомври изјавија за Ројтерс и Франс прес дека не можат да ја гарантираат безбедноста на нивните новинари кои работат во Појасот Газа, откако побараа гаранции дека нивните новинари нема да бидат цел на израелски напади, според Ројтерс. извештај.

  Според CPJ, новинарите во Газа се соочуваат со особено високи ризици додека се обидуваат да го покриваат конфликтот за време на израелската копнена офанзива, вклучувајќи разурнувачки израелски воздушни напади, прекин на комуникацијата, недостиг на снабдување и големи прекини на електрична енергија.

  Податоците достапни од 5 февруари покажуваат:

  – Потврдено е дека загинале 85 новинари и медиумски работници: 78 Палестинци, 4 Израелци и 3 Либанци
  – Повредени се 16 новинари
  – 4 недостасуваат

  – 25 од нив се уапсени

  Евидентирани се и повеќе напади, закани, хакерски напади, цензура и убиства на членови на семејства на медиумски работници.

  CPJ вели дека истражува и бројни непотврдени извештаи за убиства, исчезнувања, притворања, повреди или закани во кои се вклучени други новинари и оштетувања на канцелариите на медиумите и домовите на новинарите.

  „CPJ нагласува дека новинарите се цивили кои вршат важна работа во време на криза и не смеат да бидат цел на завојуваните страни“, рече Шериф Мансур, програмски координатор на CPJ за Блискиот Исток и Северна Африка.

  „Новинарите од целиот регион даваат големи жртви за да го проследат овој потресен конфликт. Оние во Газа, особено, платија и продолжуваат да плаќаат невидена цена и се соочуваат со огромни закани. Многумина ги загубија колегите, семејствата и медиумските капацитети и побегнаа барајќи безбедност иако нема безбедно засолниште или излез“, подвлече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img