More

  Apple подготвува уред со флексибилен екран: Се знае и кога би можеле да го претстават

  spot_img

  Познатиот аналитичар Минг-Чи Куо неодамна предупреди дека Apple очекува значителен пад на побарувачката за нивните паметни телефони оваа година. Постојат неколку причини за ова. Една од тие причини е повторното заживување на Huawei во Кина, а другата е поврзана со најголемиот конкурент на Apple на пазарот на паметни телефони – јужнокорејскиот Samsung.

  Имено, најновите топ-модели на оваа компанија имплементирале вештачка интелигенција, а компанијата со години развива и продава телефони со флексибилни екрани. Во двете од овие полиња, Apple заостанува и аналитичарите веруваат дека тоа ќе влијае на нивната продажба на краток рок.

  Сепак, Кук е свесен дека не може долго да ги игнорира овие пазарни трендови, а во иднина очекуваме вештачка интелигенција на Apple, како и уреди со флексибилни екрани. Компанијата, како и речиси сите технолошки компании на пазарот, го забрза развојот на вештачката интелигенција, а во втората половина од годината очекуваме дека Apple AI ќе биде достапна за корисниците на iPhone, но не е познато дали сите сопственици на iPhone со претстојниот верзијата на мобилниот оперативен систем ќе може да ја користи ( iOS 18) или сепак ќе има одредени ограничувања за моделите кои ќе можат да ги користат сите нивни опции.

  Според информациите од „извори поврзани со индустријата“ од Јужна Кореја, Apple би можел да ги реализира своите планови за уред со флексибилен екран за 2-3 години, пишува ZIMO. Како што беше кажано претходно, тоа не треба да биде телефон, туку таблет.

  Samsung Display и LG Display, според информациите на аналитичарите, веќе и дале примероци на Apple од нивните флексибилни екрани од 6 и 7 инчи, но се чини дека Apple се уште размислува за поголеми уреди. Така, компанијата би можела да претстави таблет со флексибилен екран во 2026 година или дури во 2027 година, кој би требало да го замени iPad mini. Се споменува дијагонала на екранот од седум до осум инчи, но конечните спецификации наводно сè уште не се финализирани, па дотогаш уште многу може да се сменат. Кој знае, можеби паметните телефони со екрани што се виткаат ќе станат толку популарни дотогаш што Apple ќе ја промени својата стратегија и ќе се одлучи за виткачки iPhone.

  Но, во Apple не размислуваат само за помали, туку и за поголеми уреди од флексибилниот iPad, па во нивниот план, но не пред 2028 година, е уред со флексибилен екран од 20,25 инчи кој ќе биде брендиран или како Mac или како iPad.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img