More

  Исценирал киднапирање за да изнуди пари за да ја продолжи забавата во Тајланд

  spot_img

  48-годишен Британец ги убедил пријателите да го претепаат и да организираат киднапирање за да изнудат пари од неговото семејство. Но, тој не сметаше на реакцијата на семејството.

  Кога се забавувате, времето и парите брзо летаат. Ова му се случило и на 48-годишен Британец кој се забавувал на егзотичен одмор во Тајланд.

  Британските медиуми кои пишуваат за ова пишуваат дека Иан Роби Деј од Портсмут неколку пати го продолжувал својот одмор во озлогласеното летувалиште Патаја и секој пат цедел пари од своето семејство. Но, кога таа одбила повеќе да ја финансира неговата партија, тој помислил дека нашол начин да ја убеди.

  Тој ги убедил своите пријатели на забавата да го исценираат неговото киднапирање и да се обидат да изнудат откуп. За сè да изгледа поавтентично и веродостојно, им наредил да го претепаат, а потоа дома ќе испраќал фотографии и видеа со модринки и „киднапери“ и барајќи откуп.

  Сепак, не очекуваше дека Интерпол ќе се вмеша во се. Неговите загрижени родители ја известиле полицијата, која пак стапила во контакт со Интерпол, кој ја контактирал тајландската полиција. Британецот брзо бил пронајден и тајландската полиција решила да го ослободи киднаперот. Но, кога припадниците на специјалната единица упаднале во просторијата каде што требало да биде Иан со киднаперите, имале што да видат. Наместо врзана и измачувана жртва, тие го нашле Иан како се забавува со „киднаперите“, уште еден Британец, Французин и Новозеланѓанец.

  „Тој разговараше со своите роднини во Обединетото Кралство преку видео повик“, изјави за новинарите полицискиот потполковник Сорасак Сенгча, пишува британски Дејли Стар.

  „Прати слики како е тепан и повреден. Неговите пријатели го претепале и му го помодриле лицето, а потоа преку FaceTime му се јавиле на семејството“, рече Сенгча. „Неговото семејство се загрижи и контактираше со полицијата во ОК и го информираше Интерпол. Интерпол контактираше со тајландската полиција и му влеговме во трага. Но, кога стигнавме таму, тие правеа забава“.

  Полицијата ги уапсила сите четворица поради поседување нелегално огнено оружје и муниција, дрога и претерано престојување во Тајланд, пишува Бангкок пост.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img