More

  Кинеската економија расте, но со скромно темпо

  spot_img

  Кинеската економија расте, но со многу побавно темпо, покажуваат податоците на кинеската федерација за логистика и синџир на снабдување (PMI).

  „Од перспектива на производството, кинеската економија одржува експанзија, но моментумот на закрепнување сè уште треба да се консолидира“, велат статистичарите, како што објави официјалната новинска агенција Ксинхуа.

  Индексот на нови извозни нарачки падна од 49,6 на 49,4, најверојатно поради најавата за плановите на Европската унија и САД да ги зголемат тарифите за увоз на електрични возила од Кина. Податоците за PMI за јуни беа измешани, но сугерираат дека закрепнувањето го изгубила динамиката минатиот месец.

  Податоците од приватниот сектор објавени денеска од финансиската медиумска групација Caikin беа пооптимистички, зголемувајќи се на 51,8 од 51,7 во претходниот месец. Тоа беше најбрзото проширување на фабричкото производство во последните две години, се вели во соопштението.

  Но, нивоата на доверба меѓу менаџерите за набавки паднаа на најниско ниво во повеќе од четири и пол години поради загриженоста за интензивната конкуренција и неизвесните пазарни услови, рече Чаикин.

  Забележливи се напорите на владата да ги зголеми инвестициите во модернизацијата на фабриките и опремата во новите индустрии како што се компјутерските чипови и електричните возила.

  Истражувањата понудија слаб увид во тоа дали различните мерки за зајакнување на секторот на недвижности, како што се пониските стапки на хипотеки и авансните плаќања, имаа големо влијание врз падот на целата индустрија што уследи по сузбивањето на прекумерното искористување на инвеститорите.

  Кинескиот лидер Кси Џинпинг го постави растот на напредните индустрии главен приоритет, тема која најверојатно ќе доминира на претстојниот состанок на највисоките функционери на владејачката Комунистичка партија, кога тие ќе се сретнат подоцна во месецот. Ксинхуа во посебен извештај рече дека партијата ќе објави нова рунда „длабоки и сеопфатни реформи“ за време на состанокот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img