More

  18 затвореници побегнале од затвор на Хималаите, меѓу кои шестмина се осудени на смрт

  spot_img

  18 затвореници, од кои некои се осудени на смрт, побегнале од затвор на Хималаите во областа Кашмир во Пакистан, соопштија денеска локалните власти.

  Според официјалните лица, еден од избеганите имал пиштол со кој го совладал чуварот и ги украл клучевите од затворските ќелии.

  Началникот на локалната полиција Ријаз Мугал изјави дека еден од затворениците починал ден претходно, кога се обидел да побегне од затворот Равалакот.

  Мугал рече дека е започната масовна потера по сите оние што избегале, шефот на затворот е суспендиран, а неколку службеници се задржани на сушење.

  Шестмина избегани затвореници беа осудени на смрт, а уште тројца отслужија доживотна казна.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img