More

  Трговците со дрога се поиновативни: Запленети тони кокаин во форма на компири

  spot_img

  Колумбиската полиција запленила контејнер со 1.000 килограми кокаин, кој бил „маскиран“ во компири и замрзнат чипс. Заплената се случила на северниот брег на Карибите. На видеото се гледа како полицајците ги вадат компирите од кесите, но кога го сечат, од него излегува бел прав.

  Во потрагата по кокаин учествувале повеќе од 50 луѓе и кучиња трагачи. Кокаинот пристигнал од шпанското пристаниште Картагена. Полицијата добила анонимна дојава.

  „Ова е можеби најиновативниот случај откриен од трговците со дрога во последните години. Дрогата ја криеле во неправилни калапи кои симулираат маниока и креолски крокети. Соработката и поддршката на луѓето кои управуваат со поморските терминали е суштинска. Ќе продолжиме да работиме заедно за да ги најдеме одговорните и да ги најдеме оние што стојат зад оваа пратка“, рече Рикардо Аугусто Аларкон Кампос, генерал-мајор на полицијата за борба против наркотици.

  Тој истакна дека „фалсификуваните“ компири и замрзнатиот чипс изгледаат навистина измамнички, но дека пакувањето немало рок на траење. Тоа предизвика сомнеж.

  „Ова беше многу скапо бидејќи секоја торба мораше да биде откриена и секој замрзнат дел да се провери. „Ова ја потврдува нашата посветеност во борбата против трговијата со дрога“, рече Кампос.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img