More

  Кон крајот на мај ќе ја добиеме првата „Мис вештачка интелигенција“

  spot_img

  На крајот на мај светот ќе ја добие својата прва Мис АИ. Тие ќе бидат оценувани според убавината, техничкото совршенство и влијанието на социјалните мрежи. Но, експертите предупредуваат.

  Вештачката интелигенција (ВИ) постојано продира во нашиот секојдневен живот со неверојатна брзина.

  Социјалните мрежи се преплавени со се повеќе инфлуенсери кои постојат само онлајн, а исто така имаат и милиони човечки следбеници. Меѓу нив има и убави девојки кои ја импресионираат машката публика, дури и до тој степен што добиваат предлози за брак. Според британскиот весник Мирор, на социјалните мрежи доминираат повеќе од 10.000 модели.

  Затоа, креаторите на интерфејсот очигледно одлучија дека количината на вештачки создадени убавици на интернет што создаваат впечаток дека всушност можете да ги допрете достигнала доволно голема бројка за да може да се натпреварува за титулата најубава меѓу нив.

  Платформата за креаторите на кориснички интерфејси Fanvue е така првата што организира натпревар за „Miss AI“. Натпреварот ќе се одржи на онлајн платформата WAICAs (World AI Creator Awards), каде што моментално се собираат апликациите. „Економијата на креаторите на UI е исклучително возбудлива во моментов, а со помош на нашата платформа, забележан е експоненцијален раст на нивниот број. Креаторите влегуваат во овој простор, ги зголемуваат своите фанови и заработуваат пари“, рече Вил Монанж, ко-основач на Fanvue. „Мис вештачка интелигенција е само една од наградите во рамките на програмата и ја споделуваме визијата дека натпреварите на WAICA ќе станат Оскари на креаторите на UI“.

  WAICAs сè уште прифаќа апликации. Најдобрите 10 финалисти ќе бидат објавени на 10 мај, а свеченото затворање ќе се одржи на крајот на мај. Сите испратени убавици мора да бидат целосно креирани со вештачка интелигенција, а забрането е да се доставуваат „deepfakes“ – видеа на вистински луѓе со дигитално изменети лица. Победникот ќе биде одреден според убавината, техничкото совршенство и влијанието на социјалните мрежи. Најубавата меѓу убавиците (всушност нејзините креатори) ќе добие парична награда од 5.000 долари (4.710 евра) и промоција на платформата Fanvue.

  Најубавата ќе ја избере мешано жири – UI и вистински луѓе
  Fanvue во моментов е водечка платформа за социјални медиуми за креаторите на содржина генерирана од кориснички интерфејс. Економијата на оваа содржина се очекува за уште една година да ја надмине вредноста од 1 милијарда долари (940 милиони евра). Виртуелните убавици Емили Пелегрини и Атиана Лопез, кои минатата година станаа вирални затоа што воодушевија многумина со својот неверојатно реален изглед, припаѓаат на оваа економија.

  Емили и Атијана ќе бидат и членови на жирито кое ќе ја избере најубавата меѓу UI убавиците. Покрај нив, ќе има и две вистински личности, Ендрју Блок, кој се грижи за односите со јавноста на еден од британските лордови и единствената британска историчарка на изборите за убавина, Сали Ен Фосет.

  Сели Ен исто така беше главен судија на изборот за Мис на Велика Британија во последните 10 години, а Мис АИ сега е неочекуван пресврт во нејзината кариера. „За мене, како еден од ретките светски историчари на традиционалните натпревари, ќе биде многу возбудливо да бидам вклучен во церемонијата на доделување награди што се чувствува толку футуристички“, рече Фосет. „Брзо научив и го проширив моето знаење за креаторите на вештачката интелигенција и неверојатно е што е можно. Интересно, постојат многу паралели помеѓу вистинските натпреварувачи за убавина и креаторите на вештачката интелигенција и начинот на кој тие комуницираат со публиката. Едвај чекам да ги оценам учесниците заедно со другите судии“.

  Налетот на „совршените“ вештачки модели може да има негативен ефект врз сликата за себе на девојчињата
  Настанот WAICAs ќе се одржи 185 години по одржувањето на првиот соодветен натпревар во 1839 година. Иако ова е секако пресвртница во историјата, некои стравуваат дека приливот на модели создадени од вештачката интелигенција може да ги зајакне нереалните стандарди за убавина – особено за девојчињата, пренесува Mirror.

  Данае Мерсер Ричи, застапничка за женското здравје на социјалните мрежи, вели: „Мојата генерација ги следеше моделите во списанијата. Нашите деца ќе треба да се натпреваруваат со „совршеност“ генерирана од компјутер на социјалните платформи. Не знам како ќе го решиме ова, но знам дека треба да бидеме информирани за тоа“.

  Сели Ен Фосет, сепак, вели дека вистинските девојки не се чувствуваат загрозени од конкуренцијата за убавина на UI. „Повеќето од кралиците на убавина со кои сум разговарала за натпреварите за вештачка интелигенција, го сфаќаат тоа здраво“, изјави таа за весникот „Сан“. „Тие мислат дека тоа е малку чудно, но не се чувствуваат загрозени. На крајот на краиштата, можеш да бидеш убава сајбер девојка, но на крајот на денот, не можеш да победиш да бидеш само жива кукла“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img