More

  Какво време не очекува: можна е и појава на грмежи и мал град

  spot_img

  Поголемиот дел од Словенија од денеска е облачно, особено на западот од земјата веќе врне дожд. За време на невреме не е исклучена ниту содра или мал град.

  По сончевиот викенд во нашиот регион доаѓа понестабилно време. Пред нас е релативно врнежлива недела која ќе се движи од запад кон исток од државата.

  Во периодот на ледените – денес слави Сервациј, вторник Бонифациј – температурите исто така малку паднаа, но сепак нема да бидат значително ниски. Највисоките дневни температури ќе бидат од 15 до 22 Целзиусови степени.

  Локални врнежи, делумно врнежи и изолирано невреме ќе почнат да се формираат денеска, прогнозира Агенцијата за животна средина на Република Словенија (Арсо). Порталот Neurje.si не исклучува дури и содра или мал град при обилни врнежи.

  Во среда, кога св. Зофија, која во народната традиција го носи и името влажна (исто така влажна) Зофка поради дождливото време, локалните врнежи над западните предели постепено ќе се прошират кон исток. Повеќе врнежи се очекуваат меѓу среда и петок.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img