More

  Како се лекуваат мајмунските сипаници?

  spot_img

  Додека мајмунските сипаници се шири сè повеќе низ светот, многу луѓе кои биле заразени со овој вирус имале благи симптоми и успеале да закрепнат без терапија развиена специјално за оваа болест.

  Администрацијата за храна и лекови на САД не одобри никакви терапии специјално за третман на мајмунски сипаници. Сепак, американскиот Центар за контрола и превенција на болести, ЦДЦ, го стави на располагање антивирусниот лек тековиримат, за кој велат дека може да се даде на пациенти со мајмуни сипаници кои се изложени на ризик да развијат тешка болест, пишува Си-Ен-Ен.

  Вакцинацијата може да ја спречи или ослабне болеста
  Според ЦДЦ, мајмунските сипаници се пренесуваат од човек на човек на различни начини, вклучувајќи директен физички контакт со осип на сипаница, „респираторни секрети“ кои можат да се пренесат преку контакт или интимен физички контакт, како што е односот, но и со допир. облека која била во контакт со телесни течности или инфективен осип.

  д-р. Ентони Фаучи, врвен американски експерт за заразни болести, во понеделникот рече дека болеста „изгледа ги погодува“ мажите кои имаат секс со мажи.

  „Кога ќе ги погледнете тие податоци, дали тоа значи дека тоа е болест на геј мажите? Се разбира, тоа не е случај“, рече тој. „Но, во овие околности, кога ќе размислиме какви видови однесувања придонесуваат за ширење на болеста – иако сигурно не сакате да ги стигматизирате луѓето кои се погодени од одредена заразна болест – треба да ја информирате заедницата за опасноста. но и лекарите кои ги лекуваат пациентите, за да не ја превидат правилната дијагноза“.

  Вакцината Jynneos е единствената вакцина директно одобрена во САД за мајмунски сипаници. Друга вакцина, наречена ACAM2000, исто така е одобрена и може да се користи.

  ЦДЦ вели дека вакцинацијата може да се препорача за луѓе кои имале близок контакт со заразено лице, оние кои биле изложени на вирусот и оние кои се изложени на ризик од изложеност на вирусот, како што се здравствените работници или лабораториските работници. Министерството за здравство на САД во јуни соопшти дека ќе ја направи вакцината достапна за оние кои биле или се сомневаат дека биле изложени на мајмунски сипаници, вклучително и мажи кои неодамна имале повеќе од еден сексуален партнер.

  ЦДЦ препорачува вакцинација најдоцна четири дена по изложувањето на вирусот и вели дека ако некое лице ја прими вакцината помеѓу четири и 14 дена по изложувањето на вирусот, таа сепак може да има некои придобивки, како што се намалување на симптомите.

  Што ако ви е дијагностицирана мајмунска сипаница
  Знаците на инфекција со мајмунска сипаница обично започнуваат во рок од три недели по изложувањето на вирусот и вклучуваат симптоми слични на грип, како што се висока температура, главоболка, болки во мускулите, болки во грлото, кашлица, треска и исцрпеност, според ЦДЦ.

  Симптомите карактеристични за мајмунска сипаница се отечени лимфни жлезди и осип. Според ЦДЦ, осипот може да изгледа како мозолчиња или плускавци и може да се појави на различни делови од телото и лицето, вклучително и пределот на гениталиите.

  Оние на кои им е дијагностицирана мајмунска сипаница треба да се изолираат дома, велат од ЦДЦ. Ако имате осип или други симптоми, треба да бидете „во посебна личност или дел од станот, подалеку од другите членови на семејството или домашни миленици“.

  Светската здравствена организација препорачува заразените лица да се обидат да не го допираат осипот, бидејќи тоа може да придонесе за ширење на болеста.

  Во повеќето случаи, заразените со мајмунска сипаница се опоравуваат сами.

  Терапија за тешки случаи
  ЦДЦ ги направи достапни антивирусни лекови во САД преку Програмата за проширен пристап.

  Агенцијата вели дека антивирусниот лек тековиримат може да се земе предвид за оние кои развиле тешка форма на болест на мајмун сипаници, вклучувајќи сепса, енцефалитис или други состојби за кои е потребна хоспитализација. Може да се примени и на луѓе кои се изложени на ризик да развијат сериозна болест, како што се луѓе со ослабен имунолошки систем поради состојби како ХИВ/СИДА, оние кои страдаат од егзема, деца, бремени жени или оние со други компликации како што се бактериски дерматитис.

  Корисноста на овој лек е потврдена во тестовите на животни кои биле заразени со вируси поврзани со сипаници, вклучувајќи ја и мајмунската сипаница. Лекот бил тестиран и на 359 здрави субјекти за да се потврди неговата безбедност.

  „Немаме податоци за ефикасноста на тековиримат за третман на симиска треска кај луѓето“, велат од ЦДЦ.

  „Поважно, видовме дека пациентите досега добро го поднесуваа лекот“, вели д-р Мери Фут од Одделот за здравство и хигиена во Њујорк. „Имавме неколку случаи на главоболки, еден случај на гадење, но никој не пријавил сериозни несакани ефекти.

  Предизвици околу tecovirimat
  Бидејќи податоците за ефективноста на тековиримат се уште се ретки, д-р Рој Гулик, директор на одделот за заразни болести во Weill Cornell Medicine, вели дека „мора да го разгледаме ризикот и користа, а тоа е разговор што треба да го водиме со пациентите. .

  Тимоти Вилкин, професор по медицина на И член на факултет кој лекувал пациенти со мајмунски сипаници во Њујорк, вели дека забележал дека лекот најмногу се користи кај оние кои развиле „многу болни анални лезии“ од вирусот, како и кај пациенти кои имаат лезии на лицето, кои потенцијално можат да „ обезличување на личноста поради непотребни компликации“.

  Вилкин го спореди искуството на лекување на пациенти заразени со мајмунски сипаници со раните денови на пандемијата на коронавирус, кога сè уште немаше доволно студии за да им помогнат на лекарите да одлучуваат за опциите за третман.

  „Ние сме под притисок да го искористиме она што го имаме, но од друга страна, како истражувач, сакам да докажеме дека нешто е всушност ефективно и безбедно“, вели Гулик. „Најдобар начин да се направи тоа е преку клинички студии кои би вклучиле рандомизирано испитување и плацебо.

  Тој додаде дека во тек се дискусии за организирање на вакви студии.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img