More

  Руска амбасада: Приклучувањето на која било земја во НАТО е антируски чекор

  spot_img

  Нагласувањето на позициите на Русија и разјаснувањето на принципите на европската безбедност не е закана, како што велат некои политичари во БиХ, изјавија за РТРС од Амбасадата на Руската Федерација во БиХ.

  Тие наведуваат дека НАТО во последните години се претвори во агресивна организација, чија главна цел е Руската Федерација.

  – Приклучувањето кон која било земја во Алијансата подразбира апсолутна поддршка за воените и политичките цели на НАТО, односно антируските чекори, што значи дека дејствијата на секоја земја членка во Алијансата се сметаат за насочени против Русија – наведува Амбасадата на Руската Федерација во БиХ. .

  Посочуваат дека поради националната безбедност на Русија се принудени на одбранбени мерки.

  Тие наведуваат и дека секоја држава има суверено право да ги одредува надворешнополитичките приоритети, во согласност со нејзината национална правна процедура.

  – Нагласувањето на позициите на Русија и разјаснувањето на принципите на европската безбедност не се закана, како што оценуваат некои политичари во БиХ – наведуваат од Амбасадата на Руската Федерација.

  Потсетуваме, бошњачкиот член на Претседателството на БиХ, Шефик Џаферовиќ, вчера изјави дека има отворени закани од руска страна дека БиХ ќе доживее негативни последици доколку продолжи по патот на НАТО, а тоа го прави рускиот амбасадор во Сараево.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img