More

  Се огласи хирургот од Турција кој ја оперираше Британката којашто почина во Белград

  spot_img

  Хирургот Серкан Баил, кој во Истанбул ја оперираше Британката Морган Рибеиро, која почина во Белград откако и се слоши во авионот, рече дека не направил ништо лошо, пренесува српски Телеграф.

  Морган сама го финансирала патувањето и операцијата на стомакот, за која платила 2.500 фунти. Таа беше оперирана во приватна болница од хирургот Серкан Баил.

  – Не направив ништо лошо. Таа почина од белодробна емболија во авионот, а не од компликација по операцијата – рече тој.

  Оваа изјава ја налути мајката на Морган, Ерин, која рече дека лекарите во Белград потврдиле дека и е исечено тенкото црево.

  Според мајката, Морган била оперирана на 5 јануари, а докторот и дозволил да се врати дома четири дена подоцна. Компликациите настанале при летот од Истанбул до Велика Британија. Морган слетала во Белград, каде и била укажана итна помош, но за жал починала четири дена подоцна.

  – Нејзините витални знаци беа добри кога ја напушти болницата. Најстрашното нешто во оваа ситуација е протекување. Сепак, таа го немаше тоа, па верувам дека почина од белодробна емболија, а не од сепса – вели докторот пренесуваат регионалните медиуми.

  Од друга страна, лекарите од Србија и кажале на нејзината мајка дека при операцијата и е оштетено тенкото црево.

  – Тоа што го тврди докторот не е точно. Таа не умрела од емболија. Нејзиното црево е оштетено. Лекарите ми рекоа дека има висока температура и дека телото и е во септичен шок. Храната од цревата истекувала во крвотокот – рече нејзината мајка Ерин.

  Таа тогаш рекла дека и нејзината ќерка била болна во болницата во Турција, но дека вработените и рекле да стане и да оди малку.

  – Можете ли да замислите колкава болка чувствувала. Се пожали дека е лошо. Некој мора да одговара. Овој козметички туризам мора да заврши – рече таа.

  Докторот изјави дека турската полиција во понеделникот била во неговата канцеларија и дека е покрената истрага, но му било дозволено да продолжи со работата.

  – Многу сум тажен. Таа беше млада, посакувам ова никогаш да не се случеше. Ова е прв таков случај во мојата кариера. Други двајца луѓе од Англија кои ја направија истата операција се презадоволни. Компликации секогаш се случуваат при операција, има ризик Безбедно е да се дојде во Турција, ова е трагичен инцидент – изјави докторот.

  Властите во Србија и Велика Британија покренаа истрага за смртта на Морган. Претходно, лекарите во Белград мораа да и отстранат дел од цревата за да се обидат да ја спречат инфекцијата.

  Но и покрај сите напори не успеале да ја спасат и таа починала четири дена подоцна во болница во Белград.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img