More

  Како да се ослободите од салото на стомакот за само четири недели? Еве 10 лесни чекори

  spot_img

  Додека редовната здрава исхрана и вежбање се основните правила за слабеење, понекогаш ви се потребни само други трикови за да го забрзате процесот на топење на салото на стомакот.

  1. „Шарени“ оброци
  Виолетова, портокалова, жолта, зелена и црвена храна што ја гледате во продавниците ретко се „нездрави“. Станува збор за овошје и зеленчук кои се богати со хранливи материи и влакна, но содржат многу малку калории.

  Наполнете ја чинијата со колку што можете повеќе од овие бои. Предизвикајте се да видите колку шарени можат да бидат вашите оброци, пишува The Sun.

  2. Не правете премногу кардио
  Напорното трчање, возењето велосипед и други видови кардио вежби не се најдобриот начин за согорување на салото на стомакот.

  Правете максимум три тренинзи од 30 до 45 минути неделно, што ќе ви помогне да изгубите тежина без премногу стрес на телото.

  3. Подигнете тегови
  Повеќе мускули значи повеќе потрошени калории при мирување, што значи дека храната што ја јадете ја согорувате полесно отколку кога би имале помалку мускули.

  Како добивате мускули? Со кревање тегови.

  Правете три тренинзи засновани на отпор од 30 до 45 минути секоја недела, осигурувајќи се дека тежината е предизвикувачка и вашата форма е соодветна. Со текот на времето, ќе изградите мускули и ќе изгледате потонирано.

  4. Оставете празнина помеѓу вечерата и спиењето
  Правилото „не јадете после 18 часот“ сега е стара вест; на крајот на краиштата, тоа навистина нема никакво влијание врз зголемувањето на телесната тежина. Ограничувањето на времето за јадење ќе ве спречи да посегнете по висококалорични слатки закуски по вечерата, како колачи, чоколадо, бисквити и сладолед.

  Ако имате правило дека престанувате да јадете во 19 часот, можеби е полесно да ги прекинете тие грицки доцна навечер.

  Плус, оставањето празнина значи дека вашата храна е сварена, па веројатно ќе спиете подобро. Можеби сте повеќе склони да си легнете порано.

  5. Уживајте во компирите
  Компирите се нискокалорични (еден компир содржи околу 100 калории), заситувачки (одличен за да престанете да јадете) и богати со растителни влакна.
  Варено, печено, пире, исечено – што сакате – но избегнувајте да го заситувате со масла, особено со растителни масла. Доволна е само мала лажичка.

  6. Избегнувајте мамурлак
  Секоја форма на замор, замор или други симптоми на мамурлак резултира со тоа што ќе јадете многу следниот ден.
  Ако планирате да пиете додека се обидувате да изгубите тежина, испијте барем една чаша вода помеѓу секој алкохолен пијалок, пред да одите во кревет и размислете за некои додатоци за мамурлак за да ја ублажите болката.

  7. Јадете доволно протеини
  Протеините исто така помагаат во обновувањето и растот на мускулите, а исто така може да ја зголемат стапката на базален метаболизам.

  Вклучете извор на протеини во секој оброк и нема да погрешите.

  8. Туширајте се со ладно
  Ладниот туш може да помогне во забрзување на процесот на намалување на салото на стомакот преку зајакнување на вашиот метаболизам.

  Освен што побрзо ги топи мастите, ладниот туш помага да се подигне вашето расположение.

  9. Јадете помалку надвор
  Големата замка на јадење надвор е тоа што никогаш не можете да бидете целосно сигурни што точно се внесува во вашиот оброк. На пример, не знаете колку масло е потрошено, а маслото е неверојатно калорично.

  Не ги знаете точните големини на порциите, па дури и ако нарачате навидум здрава салата, не знаете што влезе во вашето јадење.

  10. Движете се многу
  Вежбањето е одлично, но треба да се фокусирате и на повеќе движење.

  Качувајте се по скалите наместо да одите со лифт, паркирајте подалеку од влезовите на супермаркетот и продавницата, правете повеќе домашни работи како чистење со правосмукалка, шетајте во парк.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img