More

  Каде се пие најевтиното пиво во Европа? Хрватска не е на списокот

  spot_img

  Деновите стануваат се потопли и подолги, а по напорниот работен ден, многумина посегнуваат по пиво во омилениот паб или кафуле. Но, дали пиете и пиво кога патувате? Покрај најевтините летови и најдобрите хотелски зделки, можеби размислувате и за тоа кои градови ќе имаат најевтино пиво пиво по долгиот ден на разгледување.

  Веб-страницата за резервации за патувања, OMIO, ги прегриза податоците за да ги пронајде најевтините и најскапите градови за купување половина литар пиво во Европа, користејќи ја базата на податоци за трошоците на животот Numbeo, пренесува Метро.

  За половина литар пиво ќе потрошите само 1 евро во земја која често ја нарекуваат „последната диктатура во Европа“. Имено, Минск во Белорусија е најевтиниот главен град во Европа за пиење половина литар точено пиво.

  Европските метрополи со најевтините литри пиво:
  Минск, Белорусија – 1,05 евра
  Кишињев, Молдавија – 1,30 евра
  Баку, Азербејџан – 1,35 евра
  Тбилиси, Грузија – 1,70 евра
  Ереван, Ерменија – 1,83 евра
  Софија, Бугарија – 1,94 евра
  Скопје, Македонија – 1,94 евра
  Приштина, Косово – 2 евра
  Сараево, Босна и Херцеговина – 2,04 евра
  Прага, Чешка – 2,17 евра
  Ако можете да се справите со политичката репресија, дефинитивно можете да испиете неколку литри во далечната источна Европа. Иако, ако се најдете малку подалеку на југ, Молдавија е втора на листата со цена од само 1,30 евра за пинта во главниот град Кишињев.

  Каде е најскапото пиво во Европа?

  Исланд веќе има репутација дека е скап и ладен, но ако сакате да пиете пиво покрај вулканскиот пејзаж и поларната светлина, тоа ќе ве чини 10,05 евра за половина литар. Речиси истото важи и за следните два града на листата – Осло и Хелсинки – каде убавата природа и историските градови имаат висока цена, пренесува Вечерњи лист.

  Европските метрополи со најскапи литри пиво:
  Рејкјавик, Исланд – 10,05 евра
  Осло, Норвешка – 9,49 евра
  Хелсинки, Финска – 7,98 евра
  Лондон, Велика Британија – 7,59 евра
  Монако – 7,48 евра
  Копенхаген, Данска – 7,36 евра
  Париз, Франција – 6,98 евра
  Берн, Швајцарија – 6,71 евра
  Стокхолм, Шведска – 6,59 евра
  Даблин, Ирска – 6,49 евра

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img