More

  Извлечен е дел од остатоците од дронот што се урна во Загреб

  spot_img

  Според досегашните информации, станува збор за воен дрон со среден дострел ТУ-141 Стрзих, кој се произведувал во поранешниот Советски Сојуз. Голем дел од леталото било извлечено со куки.Министерството за одбрана се уште не го потврди повлекувањето на леталото. На местото на настанот е и министерот за одбрана Марио Баножиќ.

  Да потсетиме, во петокот вечерта се урна авион во близина на студентскиот дом Стјепан Радиќ во Загреб, за кој подоцна беше утврдено дека датира од советско време.

  Несреќата предизвика загриженост кај граѓаните и покрена голем број прашања за безбедноста на воздушниот простор на земјите-членки на НАТО.

  И Русите и Украинците тврдат дека не испратиле авион во кој според последните информации може да има експлозив.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img