More

  Израелските наредби за евакуација сега покриваат две третини од територијата

  spot_img

  Израелските наредби за евакуација во Појасот Газа сега покриваат две третини од територијата или 246 квадратни километри, објавија денеска Обединетите нации.

  Во таа област живееле 1,78 милиони Палестинци, 77 отсто од населението на Газа, пред да избие војната меѓу Израел и Хамас на 7 октомври, предизвикана од нападите на палестинските екстремисти предводени од „Хамас“ на јужната израелска територија.

  Загинаа околу 1.200 луѓе, главно цивили, а беа земени 250 заложници.

  На самиот почеток на војната, израелската армија почна да им наредува на Палестинците во северниот дел на Газа да ги напуштат своите домови и наводно да се засолнат пред очекуваната копнена офанзива.

  Во исто време, продолжија воздушните напади врз јужниот дел на Газа, каде на жителите им беше кажано да си заминат.

  Израел, сепак, тврди дека е насочен само кон Хамас и тврди дека организацијата е одговорна за штетата предизвикана на цивилите бидејќи работи од цивилни локации.

  За време на војната, наредбите за евакуација беа проширени и на други области во јужна Газа, вклучувајќи го градот Кан Јунис и околните области, кои сега се во фокусот на израелската копнена офанзива.

  Десетици илјади луѓе избегаа и продолжуваат да бегаат, објави денеска Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања (OCHA) во најновиот дневен извештај за ситуацијата во Газа.

  Повеќе од половина од 2,3 милиони жители на таа мала енклава сега се наоѓаат во и околу градот Рафах на границата со Египет, се додава во соопштението.

  Од почетокот на војната на 7 октомври 2023 година, речиси 27.500 луѓе загинаа во Газа, од кои две третини се жени и деца.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img