More

  Израелскиот министер се заканува со директен напад врз Иран доколку таа земја започне напад од нејзина територија

  spot_img

  Шефот на израелската дипломатија се закани дека силите на неговата земја директно ќе го нападнат Иран доколку таа земја започне напад врз Израел од нејзина територија. Тензиите меѓу двете земји растат по убиството на иранските генерали во нападот на иранскиот конзулат во Сирија, јавува Асошиејтед прес (АП).

  „Ако Иран нападне од негова територија, Израел ќе одговори и ќе го нападне Иран“, објави министерот Израел Кац на X.

  Иран има многу опции за одмазда против Израел, но сите тие носат ризици
  Неговата објава дојде откако иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи утринава го повтори своето ветување дека ќе му се одмазди на Израел за нападот врз неговиот конзулат во Дамаск претходно овој месец.

  Техеран го смета Израел одговорен за нападот во кој загинаа 12 лица. Израел не ја призна својата вмешаност, иако се подготвуваше за ирански одговор на нападот, што претставува значајна ескалација во нивната долготрајна војна во сенка.

  Хамнеи зборуваше на церемонијата на молитва на крајот на светиот муслимански месец Рамазан, велејќи дека воздушниот напад е „злосторство“ и сличен на напад на иранска територија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img