More

  Израелски весник: На нашите војници им беше наредено да запалат куќи и се останато во Газа

  spot_img

  Израелските војници во Газа добиле наредба од нивните команданти да ги запалат палестинските куќи и се друго во Газа, објави во четвртокот весникот Хаарец.

  Според командантите со кои разговараше „Хаарец“, куќите кои беа опожарени се избрани врз основа на разузнавачки информации.

  Тројцата команданти потврдија дека палењето куќи во Газа стана вообичаена практика.

  Практиката се применувала за конкретни случаи, но со продолжувањето на војната станала вообичаена, наведува „Хаарец“.

  Во последните неколку недели, израелските војници објавија видеа на социјалните мрежи на кои се гледа како палат куќи, додека други го посветија подметнувањето пожар на војниците кои загинаа во борбите во Газа.

  На социјалните мрежи е објавено писмо од еден од војниците во кое се наведува дека тој не ја запалил куќата, туку оставил други да уживаат.

  „Ние не ја запалиме куќата за да уживате во неа, а кога ќе излезете – ќе знаете што да правите“, се наведува во писмото.

  Весникот „Хаарец“ потсетува дека палењето на куќи на цивили кои не учествуваат во борбите, заради казнување, е забрането со меѓународното право.

  Израел започна смртоносна офанзива на Појасот Газа на 7 октомври по прекуграничен напад на Хамас, при што загинаа најмалку 27.019 Палестинци, а досега беа ранети 66.139.

  Според податоците на Обединетите нации, поради израелската офанзива, 85 отсто од населението на Појасот Газа е внатрешно раселено и се соочува со акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img