More

  Израелски тенкови влегоа во три населби во источниот дел на Рафах

  spot_img

  Израелски тенкови утрово влегле во источниот дел на градот Рафа, во населбите Ал-Џнеина, Ал-Салам и Ал-Бразил, соопштија тамошните жители.

  „Тенкови утрово напредуваа западно од патот Салахудин во населбите Бразил и Јенеина. Тие се на улиците, во населените места, има конфликти“, изјави еден жител за Ројтерс.

  Официјални лица проценуваат дека околу 500.000 луѓе го напуштиле Рафах откако израелската армија нареди евакуација пред првите напади во и околу градот пред една недела.

  Наредена е евакуација од дел од градот каде што повеќе од милион Палестинци се засолниле од конфликтот во други делови на Газа.

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Рафа, најјужниот град во Газа, е последното упориште на палестинскиот исламистички Хамас.

  Ал-Маваси, таканаречената проширена хуманитарна зона, означена од Израел како место за луѓе кои се евакуираат од Рафах и другите делови на Газа, има минимално снабдување со вода, недоволна храна и лоши санитарни услови, велат раселените луѓе.

  Премиерот на Катар: Операцијата во Рафа ги уназади преговорите за прекин на огнот во Газа
  Катарскиот премиер шеик Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани денеска изјави дека израелската воена операција во Рафа ги „уназади“ преговорите со палестинскиот Хамас, нагласувајќи дека разговорите се „речиси во застој“.

  „Особено во последните неколку недели видовме дека има одреден моментум, но, за жал, работите не тргнаа во вистинска насока и сега сме речиси во застој“, рече катарскиот премиер и додаде: „Се разбира што се случи во Рафа во рикверц“.

  Шеикот Мохамед, чија земја посредува меѓу палестинскиот Хамас и Израел во обид да помогне да се постигне примирје, на економскиот форум во Доха најави дека Катар ќе продолжи да ја игра својата улога.

  Катар, каде што од 2012 година е канцеларијата на политичкото крило на Хамас, заедно со Египет и САД, веќе неколку месеци посредува индиректни преговори меѓу Израел и палестинскиот исламистички Хамас.

  Цел на израелските напади е и Рафах, каде речиси 1,4 милиони Палестинци, повеќе од половина од населението на Газа, се засолниле во обид да избегнат удари и конфликти во изминатите месеци, па некои сега бегаат и од тој град.

  „Не е јасно како да се запре војната на израелската страна. Мислам дека не го разгледуваат тоа како опција, дури и кога зборуваме за договор и можност за прекин на огнот. „Израел во своите изјави посочи дека ќе остане во Газа, дека ќе ја продолжи војната и не е јасно како ќе изгледа Газа после тоа“, рече катарскиот премиер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img