More

  Хрватските експерти ја коментираат Евровизија

  spot_img

  Додека се шират шпекулации дека политиката пресуди Швајцарија да ги добие повеќето 12-ки на Евровизија и со тоа да победи. Хрватските медиуми анализираат зошто на познатиот европски фестивал не победи Израел – земјата која имаше најмногу гласови од публиката, пишува Нет.

  Теоријата на заговор која се шири е следна – дека жирито стави сè на Швајцарија гледајќи го замавот кој го зедоа гласовите на Израел. Швајцарскиот пејач Немо доби 12-ки од 22 од вкупно 37 земји учеснички. Дури, нашироко се коментира дека пресудил фактот дека се работи за прва нонбинарна личност која победува на ваков натпревар.

  Музичкиот критичар Бојан Мушќет коментира:

  – Навистина можеше да се види дека Израел има многу агресивна кампања на социјалните мрежи и тие се снајдоа двојно подобро во обложувалниците од следната најпопуларна, а тоа беше камапањата на хрватскиот пејач Бејби Лазања. Според гласовите на жирито, Израел имаше 58 проценти. Тоа значи дека некој веќе се плашел дека може да има и бунт, а потоа не е невозможно да почнало лобирање кон жирито.

  Агресивноста на израелската кампања најдобро се изразува со тоа што огласот за гласање за Израел го виделе сите што отишле да го гледаат преносот преку директен пренос. Тие дури изнајмија билборд на Тајмс Сквер во Њујорк со покана да гласаат за Израел. Дека нешто се подготвувало со жирито смета и Ксенија Урличиќ, која со години ја водеше хрватската екипа на Евровизија.

  – Никогаш не сум доживеал толку дванаесетки да врнат на ист изведувач. И затоа мислам дека тоа само по себе укажува на фактот дека нешто не е во ред или дека имало мал сигнал одозгора. Од каде, не знам – вели поранешниот уредник и водител на ХРТ – ин.

  Велимир Гргиќ, новинар и автор на книгата „Теории на заговор на 21-от век“, вели дека теоријата дека жирито масовно гласало Швајцарија да го запре Израел звучи одлично кога ќе ја прочитате.

  – Ах, добро, има смисла! Но, потоа застануваш и размислуваш малку и се прашуваш „добро, зошто не гласаше за Хрватска“? Хрватска беше прва во обложувалниците и најдобра шанса да истиснување на Израел е да ѝ се даде максимална предност на Хрватска – вели Гргиќ.

  Новинарот на хрватски „Вечерњак“, Самир Мила, кој помина десет дена во Малме коментира потсмешливо на следниот начин:

  – Следната теорија е дека за да победиш треба да бидеш поинаков, да речеме дека не го декларираш полот. Толку многу луѓе ги собраа небинарниот Немо и истиот ирски претставник во ист кош, гледајќи во сè атмосфера на зло, сатанистички ритуали и антихристијанска агенда. На тоа може само да се насмееме. Во однос на некои теории за бинарно-геј лобито, ова-она, да бидеме реални, не мора да значи дека затоа Швајцарија победи – вели Мила.

  Илјадници пропалестински демонстранти во Малме не сакаа да бидат игнорирани. На ирската пејачка, „вештерката“ Бамбија Туг ѝ го одбија микрофонот по последниот настап за да не се слушне нејзиниот повик за мир.

  – Ние сме тоа што е Евровизија. ЕБУ не е тоа што е Евровизија. Ебати ЕБУ! – рече Бамби Таг.

  Ниту ЕБУ не му остана должен на Немо, по победата и случајното кршење на трофејот, се осврна на тоа што не смее да вее знаме на небинарни луѓе, како и на навивачите во салата.

  Музичкиот критичар Бојан Мушќет коментира:

  – И токму тоа е прашањето – што треба и што може да се подобри на Евровизија. Или проблемите ќе продолжат да се туркаат под тепих. Тоа е едноставно таков систем – ние ги одредуваме правилата и ќе биде како што сакаме, а не како што сакате вие, бидејќи зошто навивачите да бидат во право.

  Од друга страна, евровизиското славење на различностите сигурно ќе остане.

  Новинарот Гргиќ се чуди зошто имањето ЛГБТ ориентација останува чудна работа и во 2024 година:

  – Понекогаш во реакциите на луѓето се прашувам дали е можно да живееме во 2024 година. Дека некој е навистина вознемирен што некој е геј, што некој има настап со пентаграм и фрла света вода. Навистина се прашувам дали ова е 1312 или 2024 година.

  Промената што многумина ја посакуваат е укинување или намалување на влијанието на жирито. Дека можеби, како во Финска, гласовите на публиката носат 75, а жирито само 25 проценти од поени.

  – Ако не е 50-50, бидејќи кога ќе видите дека пет песни победиле според гласовите на публиката, тоа сепак кажува многу за целата ситуација – смета Мила.

  Едно е сигурно по завршетокот на Евровизија – Немо дефинитивно останува победник.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img