More

  Израел треба да го преземе безбедниот коридор Филаделфија

  spot_img

  Израелските сили презедоа контрола врз безбедна област долж границата Газа-Египет позната како коридор Филаделфија, соопшти во средата израелската војска. Тврди дека пронашла тунели во областа преку кои Хамас наводно шверцува оружје во Газа. Египетскиот извор го негираше ова и го обвини Израел дека се обидува да ја оправда воената операција во Рафах.

  „Последниве денови, израелските сили воспоставија оперативна контрола над коридорот Филаделфија на границата меѓу Египет и Рафах“, изјави во средата портпаролот на израелската армија Даниел Хагари, нарекувајќи го коридорот „спас“ за Хамас.

  Според него, израелската армија пронашла околу 20 тунели во областа преку кои се вели дека палестинското исламистичко движење шверцува оружје во Газа, пренесува британски Би-Би-Си.

  Во меѓувреме, египетскиот медиум Ал Кахера њуз објави дека неименуван висок египетски извор го негираше ова и го обвини Израел дека ги користи наводите за тунелите за да ја оправда воената операција во Рафах.

  Коридорот Филаделфија е тампон зона од 13 километри меѓу Газа и Египет. Во некои делови е широк само околу стотина метри. Во минатото Египет тврдеше дека ги уништил споменатите тунели и со тоа го оневозможил шверцот на оружје. Откако го окупираше појасот, Израел сега ја контролира целата копнена граница на енклавата.

  Тампон зоната меѓу Газа и Египет, позната и како коридор Филаделфија Тампон зоната меѓу Газа и Египет, позната и како коридор Филаделфија (Фото: ПРОФИМЕДИА)
  Тензиите меѓу Египет и Израел се зголемија откако израелските сили ја презедоа контролата врз граничниот премин Рафах на страната на Газа пред три недели. На почетокот на неделата, еден египетски војник беше убиен во размена на оган меѓу египетските и израелските војници во пограничната област.

  Повици за мировна конференција
  Во денешниот говор на форумот на арапските лидери во Пекинг, кинескиот претседател Си Џинпинг рече дека Кина поддржува мировна конференција на широка основа за решавање на блискоисточниот конфликт. „Војната не смее да продолжи бесконечно“, рече Кси во обраќањето пред делегациите на форумот, додавајќи дека итен прекин на огнот е приоритет на Пекинг. Според него, Блискиот Исток е регион полн со можности за развој, со кој Кина настојува да ја продлабочи соработката.

  Сепак, војната стои на патот на развојот на регионот. Во светлината на ова, кинескиот лидер повика на „широка“ мировна конференција за решавање на блискоисточниот конфликт, јавуваат странските новински агенции.

  Претходно, на средбата со египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси, Кси увери дека Кина е подготвена да соработува со Египет во напорите да се најде брзо, сеопфатно и трајно решение за конфликтот. Во меѓувреме, Сиси на форумот, меѓу другото, ја повика меѓународната заедница да го спречи принудното раселување на жителите на Газа и да им ја обезбеди потребната хуманитарна помош.

  Кина одржува добри односи со Израел, но во исто време ја поддржува Палестина со децении и се залага за решение со две држави. Во последните години тој интензивно работи на продлабочување на односите со арапските земји. На форумот во Пекинг, покрај Сиси, учествуваат и многу други лидери и дипломати од арапските земји.

  Во Пекинг се одржува форум со лидерите на арапските земји.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img