More

  Израел повторно пукаше кон оние кои чекаа хуманитарна помош, најмалку 20 загинати

  spot_img

  Израелската армија повторно пукаше кон луѓето кои чекаат хуманитарна помош во Газа. Во него загинаа најмалку 20 луѓе, а беа повредени уште 155, соопшти Министерството за здравство во Газа. Се очекува Израел да користи тенкови и хеликоптери. Израелските сили веќе ги отфрлија наводите за нападот. Во меѓувреме, како знак на поддршка за Палестинците во Газа, Хутите продолжуваат да ги напаѓаат трговските бродови во Црвеното Море.

  Според палестинските власти во Газа, израелската армија со тенкови и хеликоптери ги нападнала Палестинците кои чекале хуманитарна помош во градот Газа во северниот дел на енклавата. Новинар на француската новинска агенција АФП извести на местото на инцидентот за многу загинати и ранети цивили.„Ранетите лежат на земја во болничкиот комплекс Ал Шифа“, соопшти Министерството за здравство во Газа, додавајќи дека медицинските работници не можат да лекуваат толку голем број ранети поради недостаток на опрема.

  Израелската армија веќе ги отфрли обвинувањата. „Извештаите дека армијата застрелала десетици жители на Газа на пункт за дистрибуција на хуманитарна помош во четвртокот вечерта се лажни“, соопшти армијата. Таа додаде дека ќе го разгледа инцидентот и ги повика медиумите да пренесуваат само веродостојни информации, јави катарската телевизија Ал Џезира.

  Инцидентот од четвртокот следи по неколку слични во последните месеци. Неодамна, израелските војници отворија оган врз луѓето кои чекаа храна во градот Газа на почетокот на овој месец, при што беа повредени осум лица. На крајот на февруари, армијата уби најмалку 118 луѓе, а рани уште 760 во слична престрелка во толпа во северниот дел на Газа.

  Најжестоките критики на Израел во САД укажуваат на нови несогласувања меѓу сојузниците
  Водачот на демократското мнозинство на американскиот Сенат, Чак Шумер во четвртокот повика на нови избори во Израел и остро го критикуваше премиерот Бенјамин Нетанјаху за неговото справување со Газа. Тоа е најостра критика кон Израел во САД, што укажува на нови несогласувања меѓу сојузниците.

  Во острата критика на Нетанјаху, тој рече дека Нетанјаху – заедно со Хамас, лидерот на палестинската управа Махмуд Абас и екстремно десничарските Израелци – е една од четирите главни пречки за мирот и е подготвен да го стави својот политички опстанок пред интересите на Израел. Тој го обвини дека се опкружува со екстремисти и дека е „премногу подготвен да толерира цивилни жртви во Газа, што доведува до историски ниска поддршка за Израел низ целиот свет“.

  Неговите зборови наидоа на остри критики во Израел, каде партијата Ликуд на Нетанјаху одговори дека Израел не е банана република, туку независна и горда демократија која го избра Нетанјаху. Републиканците во Конгресот беа исто така критички настроени, при што лидерот на малцинството во Сенатот Мич Меконел го нарече говорот гротескен и лицемерен, а претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон го нарече несоодветна изведба.

  Во близина на брегот на Јемен, ракета погоди брод
  Во близина на брегот на Јемен, каде бунтовниците Хути ги засилуваат нападите врз трговските бродови во Црвеното Море, проектил погодил брод. Според Агенцијата за поморска безбедност (УКМТО), бродот претрпел одредена штета во нападот во раните утрински часови западно од јеменското пристаниште Ходејд, но можел да го продолжи своето патување. Екипажот не е повреден во нападот, додава агенцијата.

  Централната команда на американската војска (Centcom) објави дека американските сили уништиле девет противбродски балистички ракети и два беспилотни летала во областите контролирани од јеменските Хути поради директна закана за американските трговски бродови и воени бродови во Црвеното Море и во Заливот. од Аден, пренесува францускиот печат.агенција АФП.

  Хутите извршија десетици напади на бродови во Црвеното Море во последните четири месеци. Бунтовниците тврдат дека вршат напади врз бродови поврзани со Израел во знак на солидарност со Палестинците во Газа. Водачот на Хутите, Абдул Малик ал-Хути, во четвртокот вечерта најави дека ќе ги прошират своите операции против бродовите кои сега се повеќе го избегнуваат Црвеното Море и пловат околу јужноафриканскиот Кејп Добра надеж поради нападите. Како што рече тој во говорот емитуван од телевизиската станица Хути Ал Масира, ќе се направат напори да се спречат бродовите да преминат дури и преку Индискиот Океан и од Јужна Африка, пренесува АФП.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img