More

  Се повеќе луѓе се жалат на мистериозниот вирус, ова се симптомите

  spot_img

  На TikTok имаше вести за „мистериозен вирус“ чии симптоми вклучуваат кашлица, затнат нос, отежнато дишење, треска и болки во мускулите. Двајца лекари откриваат за што се работи и посочуваат дека со соодветен одмор и витамини може да се надмине овој вирус, но и дека по седум дена од почетокот на симптомите, доколку состојбата не се подобри, мора да се јавите на лекар.

  Крајот на зимата носи и сезоната на настинки и грип, која моментално е во полн ек, па не е изненадување што повеќето луѓе се жалат на затнат нос, малаксаност или треска.

  Но, на мрежата TikTok, одреден „мистериозен вирус“ разбранува и загрижи многу корисници.

  Шпекулациите за „мистериозниот вирус“ започнаа во февруари кога корисникот на TikTok @thatgirlkanesha сподели видео во кое тврди дека сите, вклучително и таа, „страдаат од вирусот, но не знаат како се вика“, пренесува Nova.rs.

  Во голем број други видеа, луѓето се жалат дека имаат симптоми на Ковид (како затнат нос и отежнато дишење) и покрај тоа што тестот е негативен.

  Ова се наведените симптоми: кашлица, гушење и отежнато дишење, треска, замор и слабост, болки во мускулите, нагон за повраќање, несвестица.

  Што велат лекарите?
  Сепак, лекарите велат дека овој таканаречен „мистериозен вирус“ веројатно не е причина за грижа. „Симптомите опишани од луѓето во видеата, како што се кашлица, треска, замор и болки во мускулите, се вообичаени за многу вирусни заболувања, вклучувајќи настинки, ковид и грип“, вели д-р Сара Бонза.окрај тоа, респираторниот синцицијален вирус (РСВ) е многу распространет и чест во овој период и може да предизвика симптоми слични на други вирусни инфекции како настинка, грип или ковид.

  д-р. Самиа Азиз забележува дека е можно обичните вирусни болести да мутираат и да се менуваат со текот на времето, создавајќи нови соеви.

  „Ова не значи дека се работи за нов вирус. Тоа е едноставно нова верзија на стар вирус“, истакнува таа.

  „Овие промени потенцијално би можеле да претставуваат нови, претходно непознати симптоми и би можеле да го објаснат она што поединците во моментов го опишуваат како мистерија вирус“, вели тој.

  Како да се лекува овој вирус?
  „Одморот е клучен“, вели д-р Азиз.

  „Тоа му овозможува на телото ефикасно да се бори против вирусот, затоа погрижете се да спиете доволно и да избегнете прекумерен напор“, додава тој.

  „Хидрирајте се, пијте многу течности бидејќи ова помага да се намали лачењето на слуз и да се ублажат симптомите како што се болки во грлото и сува кашлица“, истакнува докторката.

  Исто така, препорачува зголемување на внесот на витамин Ц и урамнотежена исхрана, физичка активност, доволно сон, намалување на стресот и избегнување на чад од тутун и прекумерно консумирање алкохол.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img