More

  Израел ја забрани испораката на помош во северниот дел на Газа. Тој не наведе причина

  spot_img

  Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (UNRWA) во неделата објави дека Израел дефинитивно му забранил да доставува помош во северниот дел на Газа, каде што ризикот од глад е најголем. Израел не ја наведе причината за одлуката, а UNRWA ниту ги потврди ниту ги демантираше наводите.

  „И покрај трагедијата што се случува пред нашите очи, израелските власти ги известија Обединетите нации дека повеќе нема да одобрат никакви конвои со храна на UNRWA на север“, рече шефот на Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (UNRWA) Филип Лазарини. социјалната мрежа Х. Тој посочи дека ова е намерно попречување на витална помош за време на вештачки глад.

  Портпаролката на УНРВА, Жулиет Тума, изјави за француската новинска агенција АФП дека дознале за блокадата на помошта на состанокот со израелските воени претставници во неделата, откако минатата недела писмено им биле одбиени два конвои со помош. Израел не ја наведе причината за одлуката, објасни Тума. Таа рече и дека во неделата израелските власти го отфрлиле и барањето на ОН за испраќање тим за евакуација на ранетите во болницата Ал Шифа во Газа, каде израелските војници извршија инвазија пред неколку дена.

  За време на денешната посета на палестинскиот бегалски камп во јорданската престолнина Аман, генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја нарече UNRWA спас за надеж и достоинство. Тој рече дека би било сурово и неразбирливо доколку агенцијата престане да дава важни услуги за палестинските бегалци во регионот. „Мораме да се стремиме да ги зачуваме уникатните услуги што ги дава УНРВА, бидејќи тоа ја задржува надежта“, нагласи Гутереш, според АФП.

  Појасот Газа се соочува со страшна хуманитарна ситуација како резултат на војната меѓу Израел и палестинското исламистичко движење Хамас. ОН минатата недела предупредија дека доколку не се преземат мерки, до мај глад ќе го зафати северниот дел на Газа. Шефот на Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања, Мартин Грифитс, во неделата истакна дека одлуката да се блокираат конвоите со храна на УНРВА ќе изгладне илјадници луѓе. „Оваа одлука мора да се отповика“, напиша тој на мрежата X. Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус оцени дека блокирањето на испораката на помошта од УНРВА всушност го оневозможува преживувањето на луѓето кои гладуваат.

  Основана во 1949 година, агенцијата обезбедува хуманитарна помош, образование, социјални услуги и здравје на 5,9 милиони палестински бегалци во Појасот Газа, Западниот Брег, Јордан, Либан и Сирија. Според нејзината веб-страница, УНРВА е една од најголемите агенции на ОН. Има повеќе од 30.000 вработени, вклучувајќи 13.000 само во Појасот Газа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img