More

  Израел предупреди четири европски земји да не ја признаваат палестинската државност

  spot_img

  Израел во понеделникот им кажа на четири европски земји дека нивниот план да работат на признавање на палестинската држава е „награда за тероризмот“ што ќе ги намали шансите за преговарачко решение на конфликтот меѓу соседите, пренесува Ројтерс.

  Шпанија во петокот објави дека, во име на мирот на Блискиот Исток, се договорила со Ирска, Малта и Словенија да ги преземе првите чекори кон признавање на државноста на Палестинците во окупираниот Западен Брег и Појасот Газа.
  „Признавањето на палестинската држава по масакрот на 7 октомври испраќа порака до Хамас и другите палестински терористички организации дека убиствените терористички напади против Израелците ќе бидат возвратени со политички гестови за Палестинците“, рече израелскиот министер за надворешни работи, Израел Кац, на X.

  „Решавањето на конфликтот ќе биде можно само преку директни преговори меѓу страните. Секоја посветеност на признавањето на палестинската држава само го унапредува постигнувањето решение и ја зголемува регионалната нестабилност“, додаде тој.

  Израел, чија владејачка коалиција вклучува екстремно десничарски активисти кои се залагаат за израелско населување на палестинските територии, долго време се спротивставува на палестинската државност. Ова го стави во судир со западните сили кои ја поддржуваат неговата цел да го победи Хамас, но сакаат дипломатски план за регионот по војната, пишува Ројтерс

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img