More

  Бајден за одлуката на Врховниот суд: „Претседателот сега е крал над законот“

  spot_img

  Во обраќањето до нацијата во понеделникот, американскиот претседател Џо Бајден ја критикуваше одлуката на Врховниот суд дека американскиот претседател има имунитет за сите официјални акти. Тој ја опиша одлуката како опасен преседан, кој ја претвора позицијата на претседателот во крал, пренесува телевизијата ABC. Поранешниот американски претседател Доналд Трамп оваа одлука ја нарече победа на демократијата.

  „Одлуката речиси сигурно значи дека веќе нема никакви ограничувања за тоа што може да направи претседателот. Ова е фундаментално нов принцип и опасен преседан, бидејќи моќта на функцијата повеќе нема да биде ограничена со закон. Единствените ограничувања ќе ги постави самиот претседател“, критички беше Џо Бајден.

  „Оваа земја е основана на принципот дека во Америка нема кралеви. Секој од нас е еднаков пред законот. Никој не е над законот, па ни претседателот. „Денешната одлука речиси сигурно значи дека практично нема ограничувања за тоа што претседателот може да го направи“, додаде тој.

  Во врска со наводите за обид за поништување на исходот од изборите во 2020 година, Бајден рече дека јавноста има право да го знае одговорот на прашањето што се случило на 6 јануари 2021 година, пред изборите оваа година. „Претседателот сега е крал над законот. Американците треба да се спротивстават на ова. Јас сум против тоа. Господ нека ве благослови и нека помогне да се зачува нашата демократија“, рече Бајден.

  Врховниот суд на САД во понеделникот пресуди дека претседателот на САД има имунитет за сите официјални акти што не ги прецизираше. Тој пресуди по жалбата на Доналд Трамп против одземањето на имунитетот во случајот со обвинението на специјалниот обвинител Џек Смит за поткопување на исходот од изборите во 2020 година и поттикнување напад врз Конгресот на 6 јануари 2021 година.

  Сега судијата во случајот на Тања Чуткан треба да одлучи кои од наводните дела во обвинението биле официјални, а кои не, по што се очекува да следи уште една жалба на адвокатите на Трамп и судењето да не започне пред претседателските избори во ноември.

  Трамп веќе поднесе барање за поништување на пресудата во Њујорк за фалсификување деловни документи во врска со плаќање на порно актерка да молчи за сексуална врска, по одлуката на Врховниот суд. Адвокатите на Трамп тврдат дека пресудата за премолчување на парите треба да се отфрли бидејќи поротата видела докази за време на судењето за кои велат дека требало да бидат заштитени со претседателски имунитет, се вели во писмото до судијата Хуан Мерчан опишано за извори на ABC.

  Одбраната, пак, побара дополнително време да ги изнесе аргументите, што би можело да го одложи изрекувањето на пресудата на Трамп, кое е закажано за 11 јули.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img