More

  Избришан партискиот манифест кој предвидуваше Франција да го напушти НАТО

  spot_img

  Партијата на ултра-конзервативната Марин Ле Пен, Ренесанса, тивко избриша објави од својата веб-страница поврзани од одбранбената политика на Националното собрание на Франција. Бриселски Политико пишува дека биле избришани ставови во кои се предлага зајакнување на дипломатските односи меѓу Франција и Русија, суспендирање на проектите за унапредување на соработката со Германија и напуштање на интегрираната воена команда на Франција на НАТО.

  Партијата сака да го зајакне својот кредибилитет на меѓнународната сцена пред Французите да излезат на избиралиштата во првиот круг од изборите на 30 јуни, по што следува вториот круг на 7 јули, анализира Политико. Се смета дека коалицијата Национален собир ќе освои голем број пратеници.

  Манифестот се состоеше од 17 тематски делови кои се однесуваа на различни области од партиската политика. На веб-страницата на Националниот собир има уште 16 тематски целини, а отстранета е само онаа поврзана со одбраната, некаде по 11 јуни, односно неколку дена по изборите за Европскиот парламент.

  Во дел од манифестот, кој беше отстранет од веб-страницата на Националното собрание, се наведува и дека Франција треба „веднаш“ да ја напушти интегрираната воена команда на НАТО.

  Стои и предлог „да се стави крај“ на проектите за соработка со Германија во воениот сектор поради „длабоки и непомирливи доктринарни, оперативни и индустриски несогласувања со Берлин“. Ова се однесува на француско-германските планови за заедничко производство на тенкови и борбени авиони од новата генерација.

  Политико објави дека Националниот собир ги ублажи некои од своите најконтроверзни изјави во последните месеци.

  Така, во март годинава пратениците на оваа партија се воздржаа од изјаснување за давање воена помош за Украина, додека француската ултралевица во парламентот јасно гласаше против тој предлог.

  Остануваат сè помалку денови до предвремените парламентарни избори во Франција, кои претседателот Емануел Макрон ги распиша по дебаклот на владејачката партија Ренесанса и триумфот на екстремната десница на гласањето во Европскиот парламент.

  Дали Ле Пен ќе победи и овојпат? Се чини дека ставовите на партијата се „испеглани“. Кандидат за опонент на Макрон за претседател на Франција е Џордан Бардел, претседател на Ренесанса.

  Претходно, во март, пратениците на Ренесанса се воздржаа од изјаснување за давање воена помош за Украина, додека француската ултралевица во парламентот јасно гласаше против тој предлог.

  Во истиот месец, Бардела, кој е ѕвезда во подем на француската политичка сцена, изјави за една бриселска веб-страница дека треба да се почека до крајот на војната во Украина и потоа да се донесе одлука дали Франција ќе ја напушти интегрираната воена НАТО команда.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img