More

  Што научи Пентагон од војната во Украина: „Зависноста од мобилни телефони убива војници!

  spot_img

  Како што војната во Украина влегува во третата година, се промени и начинот на војување. Експертите не предвидуваат близок крај на конфликтот и двете страни ја направија оваа војна многу исцрпувачка бидејќи и Русите и Украинците се обидуваат да се истрошат едни со други. Но, еден од чекорите што може да биде голема предност за Украина е токму помошта на САД.

  Всушност, пишува Вашингтон пост, Пентагон решил да ги симулира тактиките и методите што ги користат Украинците, а Киев им покажал апсолутно се што прават на теренот, од планирање и патролирање мисии до технологија и се што треба да се прави поинаку. . Американските војници го прават токму тоа цела зима во Националниот центар за обука (NTC), еден од двата воени полигони за обука во САД каде војниците усовршуваат тактики и се подготвуваат за распоредување. Тој центар се наоѓа во Форт Ирвин, Калифорнија, а областа за обука, која војниците ја нарекуваат „Кутијата“, е парче пустина со големина колку Род Ајленд.

  Во изминатите години, објектот се обиде да го имитира она што американските сили може да го очекуваат во Ирак и Авганистан. Сега линиите на ровови се цик-цак низ позициите наменети за симулирање на бојното поле во Украина. Меѓутоа, војниците сфатија дека еден проблем е навистина голем, а тоа е употребата на електронска опрема. Секој мобилен телефон на тој начин станува потенцијална мета, а на војниците им било наредено да не ги користат во полигонот, пренесува Вечерњи лист.
  Генералот Тејлор на тој начин ги спореди мобилните телефони со цигарите што војниците ги пушеле на боиштата во Втората светска војна, каде непријателските сили го барале полето за портокалови блесоци на светлина за да ги најдат своите цели.

  „Мислам дека нашата зависност од мобилни телефони е еднаква закана. Тоа е нова цигара“, предупреди тој.

  Сепак, истражувањето за штетите или придобивките од мобилните телефони оди многу подалеку: персоналот ги користи и за да „имитира“ цивили и да прави фотографии и видеа кои потоа ги објавуваат на лажната социјална мрежа Fakebook. Членовите на војската потоа мора да ги откријат локациите и да ги користат овие дупликати во своја полза.

  „Учиме од бојното поле, особено во Украина, дека воздушното извидување е фундаментално променето“, изјави началникот на Генералштабот на армијата, генерал Ренди Џорџ. Така Украинците почнаа да откриваат беспилотни летала на многу иновативни начини, а една таква приказна раскажа и шефот на операциите на воздухопловните сили во Европа и Африка, генерал Џејмс Б. Хекер, пишува Пост.

  Имено, тој раскажа како двајца Украинци собрале илјадници паметни телефони, прикачиле микрофони и ги поврзале на мрежа способна да го детектира уникатниот звук на зуење од приближувањето на беспилотните системи. Информациите потоа ќе им бидат пренесени на војниците за противвоздушна одбрана и на крајот сè стигна до Пентагон.

  Во шумата во Форт Џонсон, воена станица во западна Луизијана, војниците учат да создаваат нови ровови, реликвии од минатите конфликти преработени за да обезбедат заштита од бомби и беспилотни летала. Персоналот кој симулира непријателски сили, од друга страна, користи софтвер со вештачка интелигенција и евтини дронови за да ги исфрли војниците од рамнотежа.

  Иако трупите се подобруваат во физичката камуфлажа, нивниот дигитален отпечаток останува ранлив. Едно беспилотно летало што го користат противничките сили во Форт Џонсон е способно да детектира WiFi сигнали и уреди со овозможен Bluetooth, истакна офицерот. Во вториот случај, командното место се идентификува преку името на мрежата: „командно место“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img