More

  Италијанската партија на младите им нуди „мираз“ од 10.000 евра кога ќе наполнат 18 години

  spot_img

  Италијанската Демократска партија (ПД) на младите ќе им понуди „мираз“ од 10.000 евра кога ќе наполнат 18 години, се вели во манифестот на партијата на левиот центар објавен пред парламентарните избори следниот месец.

  Пред ПД е тешка задача да ја спречи десницата да победи на изборите на 25 септември.

  Програмата на партијата содржи големи ветувања, како што се дополнителни плати за работниците и изградба на 500.000 домови во рамките на програмата за социјални станови.

  „Младите се моторот на иднината на Италија“, напиша лидерот на партијата Енрико Лета во петокот на Твитер заедно со списокот на ветувања за привлекување млади гласачи.

  Лета рече дека целта на таканаречениот мираз е да им помогне на младите да го финансираат понатамошното образование, да платат сместување или да започнат бизнис во земја каде што повеќето социјални бенефиции се поврзани со пензиите.

  Партијата предложи и владина гаранција за хипотеки за првпат купување имот, придонес од 2.000 евра за студентите за кирија и намалување на старосната граница за гласање од сегашните 18 на 16 години.

  Според анкетите, ПД добива 23 отсто од гласовите, а најголема поддршка има десничарската партија Браќа на Италија од Џорџе Мелони, која доминира во конзервативната коалиција со Лигата на Матео Салвини и партијата Напред Италија на поранешниот премиер. Силвио Берлускони.

  Истражувањето од минатата недела покажа дека десницата е на пат да освои големо мнозинство во двата дома на парламентот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img