More

  Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

  - Advertisement -

  Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Тоа е директен чекор кон зголемување на тензиите и ескалација на судирите“, рече тој. Во меѓувреме, украинските истражители денеска извршија рација во домовите на олигархот Игор Коломојски и поранешниот министер за внатрешни работи Арсен Аваков.

  Евентуалното снабдување на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој призна дека нивното снабдување ќе бара поголем напор од страна на руските сили и дека дополнително ќе го интензивира конфликтот во Украина, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Минатата недела Германија, САД, Велика Британија и некои други земји и ветија на Украина снабдување со борбени тенкови, кои долго време ги бараа во Киев. Набргу потоа, украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од западните сојузници ракети со долг дострел и борбени авиони.

  „Тоа е непосредна насока за зголемување на тензијата и ескалација на конфликтите. Тоа ќе бара поголем напор од нас, но нема да го промени текот на настаните на теренот“, рече Песков, одговарајќи на новинарски прашања за можното снабдување со ракети со долг дострел на Украина.

  Новинарите инаку се повикаа на непотврдени извештаи, во кои се наведува дека Вашингтон има намера да и даде на Украина ракети со дострел до 150 километри.

  Во меѓувреме, Песков додаде дека Русија не размислува за нови разговори меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден.

  Сојузниците на Украина во моментов не се подготвени да му снабдат на Киев ракети со долг дострел и борбени авиони, бидејќи се загрижени дека украинските сили би можеле да ги искористат во напади врз цели во Русија, што дополнително би го влошило конфликтот.

  Во Украина го истражуваат поранешниот министер за внатрешни работи
  Украинските истражители денеска упаднаа во домовите на олигархот Игор Коломојски и поранешниот министер за внатрешни работи Арсен Аваков. Според пишувањата на медиумите, првиот е осомничен за злоупотреба на нафтени деривати, а вториот се истражува во врска со неодамнешната хеликоптерска несреќа во која загина неговиот наследник Денис Монастирски.

  Израелско-кипарскиот олигарх Коломојски, кој е под истрага од минатата година, е осомничен за злоупотреба на нафтени деривати вредни 930 милиони евра, пренесува германската агенција ДПА. Во ноември минатата година, на 59-годишниот олигарх му беа запленети акциите во украинските нафтени и гасни компании. Иако долго време важеше за поддржувач на Зеленски, тој неодамна се огради од него и наводно му го одзеде украинското државјанство.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img