More

  Исхрана според крвната група: Што треба да јадете, а што да избегнувате во зависност од тоа дали сте 0, А, Б или АБ?

  spot_img

  Дали диетата заснована на крвната група може да ви помогне да изгубите тежина и да станете поздрави? Тоа е идејата зад диетата за крвната група, развиена од натуропатот Питер Џ. Д’Адамо.

  Д’Адамо тврди дека храната што ја јадете хемиски реагира со вашата крвна група. Ако следите диета приспособена на вашата крвна група, вашето тело поефикасно ќе ја вари храната. Ќе изгубите тежина, ќе имате повеќе енергија и ќе спречите болести. Сè што треба да знаете за овој тип на диета дознајте подолу.

  Што можете да јадете?
  Препораките за тоа што треба да јадете доколку ја следите оваа диета зависат од вашата крвна група. Еве што препорачува Д’Адамо за секој тип:

  Крвна група 0

  Се препорачува исхрана богата со посно месо, живина, риба и зеленчук, со помалку житарки, грав и млечни производи. Д’Адамо, исто така, препорачува различни додатоци кои го поддржуваат варењето и помагаат со други проблеми што луѓето со тип 0 имаат тенденција да ги имаат.

  Крвна група А

  За оваа крвна група, најдобрата исхрана без месо се базира на овошје и зеленчук, грав и мешунки и цели зрна. Сите овие намирници идеално би требало да бидат органски и свежи, бидејќи Д’Адамо верува дека луѓето со крвна група А имаат чувствителен имунолошки систем.

  Крвна група Б

  Ако ја имате оваа крвна група, треба да избегнувате пченка, пченица, хељда, леќа, домати, кикиритки и сусам. Пилешкото е исто така проблематично, вели Д’Адамо. Ја поттикнува потрошувачката на зелен зеленчук, јајца и видови на месо и млечни производи со ниска содржина на масти.

  Крвна група АБ

  Храната на која треба да се фокусирате вклучува тофу, морска храна, млечни производи и зелен зеленчук. Тој вели дека луѓето со крвна група АБ имаат тенденција да имаат ниска стомачна киселина. Затоа, избегнувајте кофеин, алкохол и пушени или сувомеснати производи.

  Како да започнете?
  Ако веќе не ја знаете вашата крвна група, ќе треба да дознаете. Резултатите од тестовите на крвта ќе одредат точно како треба да го промените вашиот животен стил доколку сакате да ја испробате оваа диета.

  Имајте на ум дека во зависност од вашата крвна група, можеби ќе треба сериозно да ја ограничите храната што ја јадете. И дека овој начин на исхрана ќе ја одреди вашата листа за купување и изборот на храна кога јадете во ресторани или кога нарачувате храна. Исто така, овој начин на исхрана е доста одржлив и нема потреба однапред да подготвувате оброци и да ги пакувате кога не можете да го јадете тоа што сами го подготвувате.

  Важно е да се нагласи дека исхраната со крвната група има и препораки за тренирање врз основа на вашата крвна група. На пример, за крвната група А, тој предлага јога или таи чи и малку понапорни аеробни вежби како трчање или возење велосипед до еден час дневно за тип 0, известуваат од Здравствениот дом.

  Дали дозволува ограничувања или преференции во исхраната?
  Бидејќи диетата налага да јадете многу специфични видови храна врз основа на вашата крвна група, таа навистина не дозволува вашиот личен вкус да дојде до крај. На пример, ако сте голем љубител на месо и компири, нема да бидете многу задоволни од диетата препорачана за крвната група А, која е претежно вегетаријанска. Уште повеќе, има дури и препораки за видовите на зачини што можете да ги користите.

  Доколку следите диета без глутен, треба да знаете дека оваа диета не ја забранува. Сè уште можете да изберете производи без глутен ако внимателно ги читате етикетите на храната што ја купувате.

  Што друго треба да знаете
  Што се однесува до цената, Д’Адамо препорачува многу специјална храна и органска храна како млеко од соја и колачиња од рогач, кои можат да бидат прилично скапи. Витаминските и хербалните суплементи се исто така дел од исхраната и нивната цена е исто така релативно висока.

  Дали оваа диета функционира?
  Едно истражување покажа дека возрасните кои ја следат диетата за крвна група А покажале подобрувања во нивното здравје, но тоа им се случило на сите, не само на оние со крвна група А. Во 2013 година беше направен преглед на истражување кое заклучи дека нема докази за поддршка на придобивките од диетата за крвна група. Многу е веројатно дека сепак би изгубиле тежина бидејќи диетата може да биде многу рестриктивна.

  Како да го вклопите во вашиот животен стил?
  Диетата за крвна група дава препораки само врз основа на вашата крвна група. Значи, ако имате хронична состојба или болест, како што е дијабетес, на пример, некои од овие препораки може да се спротивстават на планот за исхрана за дијабетес.

  Диетата со крвна група, исто така, не помага за други состојби како што се срцеви заболувања, висок крвен притисок или холестерол. Сепак, слабеењето секако позитивно ќе влијае на овие состојби.

  Исто така, секој треба да има за цел да добие 150 минути аеробни вежби неделно и најмалку 2 дена тренинг за сила неделно.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img