More

  Иднината на Газа не е вклучена во предлогот на Бајден, но се вршат напори

  spot_img

  Стратешкиот координатор во Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби, изјави дека топката сега е кај Хамас откако говорот на претседателот на САД, Џо Бајден, доби позитивен одговор, пренесе Роџа њус.

  – Сега сакаме Хамас да го прифати предлогот. Топката сега е кај нив – нагласи Кирби зборувајќи за потребата Хамас да го прифати предлогот на Бајден за примирје.

  Тој појасни дека иднината на Газа не е вклучена во сегашниот предлог, но во тек се напори околу тоа прашање.

  Планот на претседателот на САД содржи три фази. Првата фаза повлекува примирје и враќање на некои заложници кои ги држеше Хамас. По ова Израел и Хамас треба да преговараат за отворен прекин на непријателствата во втора фаза во која преостанатите живи заробеници ќе бидат ослободени.

  Кирби спомна дека втората фаза ќе вклучува ослободување на преостанатите „заложници“, а потоа транзиција на привремениот прекин на огнот во траен прекин на непријателствата. Тој ја потврди поддршката на САД за правото и одговорноста на Израел да ги гони лидерите на Хамас.

  Џон Кирби изјави дека „нема да ги обелодени малите разлики меѓу позициите на Израел и на Хамас за договорот“.

  Тој изрази желба да се спречат напади слични на оние на 7 октомври, потврдувајќи ги правото и одговорноста на Израел да обезбеди такви инциденти да не се повторат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img