More

  Хрват исчезна во Малта, во потрагата се вклучи и Интерпол

  spot_img

  Од крајот на октомври 2023 година, исчезнатиот човек работи во француска компанија во Малта, семејството последен пат се слушна со него на 23 јануари.

  Веќе осум дена не му се губи трага на 38-годишниот Ведран Батарил од Славонски Брод кој цели три месеци живее и работи во Малта во француска компанија. Неговото семејство, поточно неговата мајка, последен пат се слушна со него на 23 јануари и оттогаш тој не добил никакви пораки. Му бил исклучен мобилниот, а Интерпол станал на нозе, а се работи за човек со кафена коса и кафени очи, поразвиен и висок 180 сантиметри. Од деталите во полиција било пријавено дека има тетоважа на градите.

  Неговата мајка е во тотален шок. Таа се јавила во хрватската амбасада во Рим, која ја покрива и Малта и не помина ниту еден час, а да не ги погледне малтешките медиуми во потрага по некоја информација.

  „Веќе вториот ден, кога повеќе не одговараше на моите пораки или повици затоа што му беше исклучен мобилниот телефон, се јавив во полиција. А во Амбасада ми рекоа дека прават се и дека морам да бидам трпелив. Гледајќи по интернет порталите од ден на ден, гледам дека на Малта, како и во целиот свет, се случуваат секакви работи, вклучително и убиства. Колумбијка беше убиена пред некој ден. Деновите ми поминуваат во неизвесност, страв и тага. Само да го најдам мојот син жив“, низ солзи накратко изјави за Јутарњи лист мајката на исчезнатиот.

  Дали Батарило во меѓувреме го напуштил островот или не, сè уште не е познато.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img