More

  Иран се заканува: Одлучно ќе одговориме на секој американски напад

  spot_img

  Иран се закани дека „одлучно ќе одговори“ на каков било напад врз земјата, откако американскиот претседател Џозеф Бајден го поврза нападот врз американска база во Јордан во кој загинаа тројца војници со официјален Техеран.

  САД навестија дека се подготвуваат за одмазднички напади на Блискиот Исток, но останува загриженоста дека какви било дополнителни напади на САД би можеле дополнително да го дестабилизираат регионот што веќе го потресе израелската војна против Хамас во Појасот Газа и тековните напади на јеменските бунтовници Хути врз бродовите во Црвено море. .

  Иранските предупредувања најпрво дојдоа од иранскиот амбасадор во Обединетите нации во Њујорк, Амир Саид Иравани. Во изјавата за иранските новинари доцна во вторникот, тој рече дека „Иран одлучно ќе одговори на секој напад врз земјата, нејзините интереси и граѓани под каков било изговор“, објави државната новинска агенција ИРНА.

  Иравани, исто така, негираше дека во последните денови биле разменети какви било пораки меѓу ирански и американски официјални лица, било преку посредници или директно.

  „Денес слушаме некои закани од американски претставници“, изјави денеска командантот на Револуционерната гарда, генерал Хосеин Салами. „Ние им кажуваме дека не оставаме никаква закана неодговорена.

  „Ние не сме за војна, но не се плашиме од војна“, додаде тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img