More

  Полицијата ги соопшти деталите за бруталното убиство во Добој: Видливи траги од крв на креветот во куќата…

  spot_img

  Поради бруталното убиство што се случи на подрачјето на градот Добој, во ПУ Добој се одржа вонредна прес-конференција.

  Како што рече началникот на полициската управа Добој, Слободан Радинковиќ, се сомнева дека мотивот за убиството на К.С. љубовна врска помеѓу неговата сопруга К.А (1991) и мажите Л.Д.(2005) од Добој.

  „Околу 11.50 часот бевме известени од кумот на лицето К.А. кој е осомничен за ова убиство, дека на креветот во куќата се видливи траги од крв и дека во куќата има малолетни деца, првично се мислеше дека се работи за семејно насилство, центарот за социјална работа каде се згрижени децата на бил известен, а потоа во 13 часот и 50 минути добивме пријава дека на екскурзијата во Преслица е пронајдено тело, рацете на мажот К.С. врзан на грб со канап и селотејп, како и на нозете, исто така и селотејп врз устата и очите“, рече Радинковиќ.

  Како што рече началникот на полициската управа Бањалука, првично во водата била истурана дрога или лимонада за негово онеспособување, при што осомничениот Л.Д. удрил со тупаница, по што убиениот К.С., бил внесен во автомобил и однесен на местото на злосторството кај излетничкото место Преслица.

  „Многу брзо било утврдено дека сопругата е на подрачјето на Бања Лука, по што е извршен претрес, изнајмиле возило во Бања Лука и го однеле до Добој, а потоа изнајмиле друг автомобил во Добој, а стан во Бања Лука, во кој пријавениот пристигнал изнајмен со автомобил“, рече началникот.

  Поради сето наведено, констатирано е дека се работи за кривично дело со умисла и дека е сторено на прилично монструозен начин, информираат од полицијата.

  Од доказите пронајдени ракавици, се уште се трага по ладното оружје.

  Кривичната истрага се уште е во тек. Убиениот К.С е роден 1978 година. Остана со четири деца.

  Доживотен затвор ги чека сторителите на убиството.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img