More

  Во Сараево траат претресите: уапсени Џенис Кадриќ и Алем Ходовиќ, осомничени за перење пари

  spot_img

  Службеници на МУП на КС, постапувајќи под надзор на обвинители од тимот Скај на Специјалното одделение за организиран криминал, економски криминал и корупција, на подрачјето на Сараево извршиле активности на лишување од слобода на двајца осомничени, како и претреси во простории на правно лице-претпријатие.

  „Осомничените Џенис Кадриќ, роден 1989 година во Сараево, поранешен вработен во Сојузната полициска управа, како и Алем Ходовиќ, роден 1983 година во Прибој, се лишени од слобода, а се трага по правното лице-фирма Е.С. TECH d.o.o. Сараево“, соопшти Обвинителството на Босна и Херцеговина.

  Активностите се спроведуваат во рамките на предметот со кодно име Consigliere со докази од апликациите Sky и Anom, а осомничените се под истрага за организиран криминал поврзан со неовластен меѓународен промет на големи количества наркотични дроги, како и перење пари. , односно внесување на големи суми пари стекнати со кривични дела во редовни платежни трансакции во Босна и Херцеговина, со купување на движен и недвижен имот.

  По активностите, осомничените ќе бидат предадени на в.д. обвинител кој ќе донесе одлука за понатамошни активности во истрагата.

  Ходовиќ и Кадриќ претходно се поврзуваа со шефот на нарко картелот „Тито и Дино“. Имено. Кадриќ важеше за телохранител на шефот на нарко картелот Един Гачанин Тито.

  Кадриќ и претходно го бараше Обвинителството на КС поради пријава за насилничко однесување. Тој неодамна беше приведен по неговото пристигнување во Сараево и му беше земена изјава.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img