More

  Гвардиола: Клоп е мојот најголем ривал, ќе спијам помирно

  spot_img

  Откако Јирген Клоп го изненади фудбалскиот свет во петокот објавувајќи дека го напушта Ливерпул на крајот на сезоната, менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола призна дека ќе му недостига најголемиот ривал.

  „Имав чувство дека остава дел од нас во Манчестер Сити бидејќи Ливерпул беше нашиот најголем ривал на негова возраст. Лично, тој беше мојот најголем ривал откако беше во Дортмунд, а јас во Баерн Минхен. Ќе ми недостига, но среќен сум затоа што ќе спијам малку подобро без него вечерта пред да играме со Ливерпул. Сепак, му посакувам се најдобро“, изјави Гвардиола.

  Шпанскиот стручњак призна дека е изненаден од објавата на Клоп.

  „Клоп е апсолутно неверојатен тренер и знам дека не го познавам многу добро, но тој е неверојатна личност“, додаде тој.

  Менаџерот на „Граѓаните“ истакна дека го разбира Клоп бидејќи така се чувствувал во Барселона.

  „Го почувствував тоа во Барселона, така што целосно го разбирам. Сепак, тој не признава, но ќе се врати. Сите менаџери ќе (се чувствуваат уморни) кога ќе завршат многу години, јас целосно го чувствувам тоа“.

  Клоп, кој за време на неговиот мандат со „црвените“ ги освои Лигата на шампионите, Премиер лигата, Светското клупско првенство, ФА Купот, Лига Купот и Суперкупот.

  „Мислам дека на Премиер лигата ќе и недостасува неговата харизма, неговата личност и начинот на кој играат неговите тимови. Секогаш беше задоволство да се види колку се позитивни во нивниот пристап. Тие се обидуваат да победат на секој натпревар. Му посакувам се најдобро“, изјави Гвардиола.

  Клоп во петокот ја шокираше фудбалската јавност со тоа што објави дека на крајот од оваа сезона се повлекува од клупата на Ливерпул.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img