More

  Gulf Formula Elite станува прво моторно масло на McLaren Automotive

  spot_img

  Gulf со гордост објавува дека Gulf Formula Elite сега е првото моторно масло за полнење во сите суперавтомобили и хиперавтомобили на McLaren Automotive што излегуваат од производствениот центар на McLaren во Вокинг, Сари, Англија.

  Како дел од долгорочно партнерство, McLaren Automotive на своите клиенти ќе им овозможи и пристап до Gulf Formula Elite, моторно масло со високи перформанси, како претпочитан снабдувач.

  Технолошките тимови во Gulf и McLaren Automotive заеднички работеа на развивање и тестирање масло што нуди врвна заштита на моторите со високи перформанси V8 и V6 на Мекларен дури и во најекстремните услови, за да се обезбедат одржливи и врвни перформанси.

  Gulf Formula Elite ја користи технологијата Thermoshield за да ги исполни строгите барања за перформанси и ефикасност на Мекларен со тоа што создава робустен заштитен слој на сите критични делови на моторот за да ја подобри одбраната од абење. Gulf Formula Elite ја распрснува топлината со што ја одржува оптималната температура, активно го спречува разградувањето на маслото и помага да се обезбеди поголема контрола на наслагите.

  Мајк Џонс, главен извршен директор на Gulf Oil International изјави:

  Нашето техничко партнерство со McLaren Automotive му овозможува на Gulf да ја понуди својата водечка експертиза во индустријата и врвните светски способности за истражување и развој и да го забрза развојот на технологии со високи перформанси како Gulf Formula Elite.”

  Посветени сме на тоа да му помогнеме на McLaren Automotive во немилосрдниот поттик да биде најдобар и возбудени сме што можеме да го споделиме нашиот најнов производ од светска класа – Gulf Formula Elite – со клиентите на McLaren.

  Герет Дансмор, главен маркетинг директор на McLaren Automotive изјави:

  Долгогодишното партнерство на McLaren и Gulf се состои од техничка извонредност што овозможува високи перформанси и среќни сме што нашите клиенти со суперавтомобили и хиперавтомобили ќе го искусат и ќе имаат корист од Gulf Formula Elite.

  Заедно со Gulf, внимателно го избравме и тестиравме Gulf Formula Elite за да се осигураме дека не само што ги штити нашите мотори со високи перформанси, туку и помага да се обезбедат одржливи перформанси дури и во најекстремните услови.“

  Врската на Gulf со McLaren започна во 1968 година и продолжи и во Формула 1, серијата Кан-Ам, во која партнерството победи на над 40 трки и на Ле Ман 24 часа во 1990-тите, со познатиот McLaren F1 GTR. Двата иконски бренда повторно се обединија во јули 2020 година.

  Gulf ќе биде истакнат и на настаните за клиенти на McLaren Automotive PURE што се одржуваат низ целиот свет и низ глобалната малопродажна мрежа на McLaren Automotive која сега брои дури 100 салони.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img