More

  Грција нуди бесплатен одмор на Родос на околу 25.000 туристи

  spot_img

  До 25.000 туристи можат да се натпреваруваат за ваучери за еднонеделен престој на грчкиот остров Родос. Станува збор за потег на локалната власт која враќа дел од исплатените средства на летувачите кои мораа предвреме да го завршат одморот поради минатогодишните пожари на инаку идиличниот грчки остров.

  Девет месеци откако пожарите што го опустошија грчкиот остров Родос принудија многу туристи да ја напуштат Грција минатото лето, оваа медитеранска земја сега почна да го нуди својот прв бесплатен одмор за возврат.Претежно британски туристи, но и дел од Словенците, ќе можат да користат е-купони наменети за покривање на трошоците за сместување за неделен престој во вредност од 500 евра. Во спротивно, компензацијата нема да биде фиксна, таа ќе ја одразува сумата што посетителите првично ја платиле.

  За овој потег во Грција беа принудени да ја сменат законската регулатива и да надминат многу бирократски процедури. Генералниот секретар на грчкото Министерство за туризам, Мирон Флурис, за британски Гардијан изјави дека шемата функционира, но дека тоа е исклучително комплициран процес. Според податоците на туристичките агенции од Родос, досега во регистарот се пријавени над 5.000 летували.

  Туристите го опишуваат ова како потег без преседан. Иако одзивот е веќе голем, наесен очекуваат уште повеќе апликации. Тие се одвиваат во две фази: првата фаза на пријавување започна денеска и трае до крајот на мај, додека втората ќе се одржи помеѓу 1 октомври и 15 ноември.

  Тоа е исполнето ветување на локалниот премиер Киријакос Мицотакис, кое го даде веднаш по минатогодишните пожари. Мицотакис верува дека бројот на шумски пожари во целото медитеранско подрачје само ќе се зголемува поради климатските промени, оцени тој за време на неговата посета на островот во понеделникот.

  Пустош за време и по јулските пожари
  Тоа беше најголемата евакуација во историјата на Грција, повеќе од 20 илјади луѓе мораа да го напуштат островот. Претежно туристи кои во хаос ги напуштаа хотелите додека пожарот како гром им се приближуваше, а пеш се упатија и до аеродромите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img