More

  Говорот на Бајден мораше да биде прекинат од портпаролката на Белата куќа

  spot_img

  Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер ненадејно ја заврши прес-конференцијата на американскиот претседател Џо Бајден во неделата, прекинувајќи го претседателот на средината на реченицата додека тој се зборуваше за „ третиот свет“ и неговиот разговор со кинескиот премиер Ли Кианг.

  Бајден одговори доста од закажаните прашања од печатот за време на посетата на виетнамскиот главен град Ханој, пред да им каже на новинарите дека „ќе си легне“. Сепак, тој продолжи да одговара на дополнителни прашања, вклучително и за неговиот разговор со Ли на самитот на Г20 во Индија во саботата.

  – Тоа воопшто не беше конфронтирачко. Разговаравме за тоа да се осигураме дека третиот свет… ух, ух, ух, јужната хемисфера има пристап до промени… – рече тој.

  Бајден продолжи да мрмори, но портпаролката објави дека „со ова завршува актуелната прес-конференција“.

  Откако се обиде да одговори на друго прашање, Бајден се сврте и излезе од сцената.

   

   

  Патувањето на Бајден во Виетнам дојде во време кога САД се обидуваат да ги зајакнат своите врски со повеќе азиски нации во обид да се спротивстават на кинеското влијание во регионот. Во неделата, Бајден и виетнамскиот генерален секретар Нгуен Фу Тронг објавија билатерален трговски и инвестициски договор, кој вклучуваше мерки за зајакнување на производството и истражувањето на полупроводници во Виетнам.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img