More

  Google под притисок: ги брише податоците од прелистувањето

  spot_img

  Американскиот технолошки гигант Гугл се согласи да избрише милијарди записи за прелистување на интернет во замена за повлекување на тужбата поднесена од корисниците, кои тврдеа дека компанијата не ги почитувала нивните наредби за анонимност.

  Условите за спогодбата беа поднесени во понеделникот во федералниот суд во Оукленд, Калифорнија, и се чека зелено светло од судијата Ивон Гонзалес Роџерс.Адвокатите на тужителот ја проценуваат неговата вредност од пет до 7,8 милијарди долари. Google нема да плати компензација, но корисниците можат да го бараат преку приватни тужби.

  Групна тужба против Google беше поднесена во 2020 година во име на милиони корисници на Google кои ја користеа опцијата „анонимно“ прелистување на интернет од 1 јуни 2016 година.

  Тужителите тврдат дека аналитиката, колачињата и апликациите ѝ дозволуваат на матичната компанија на Google Alphabet да ја следи активноста на корисниците кои ја избрале „анонимната“ варијанта на работа на прелистувачот, вклучувајќи го и Chrome на Google.

  Така, Google се претвори во неодговорна ризница на информации за нашите пријатели, омилена храна, хоби, навики за купување и најинтимните и потенцијално срамните работи што ги бараме на интернет, тврдат тужителите.

  Како дел од спогодбата, компанијата се обврза да ги ажурира информациите за податоците што ги собира за време на „приватниот“ преглед и во следните пет години ќе им овозможи на корисниците на опцијата „анонимно“ прегледување да ги блокираат „колачињата“ на другите компании.

  „Ова значи дека Google ќе собира помалку податоци од приватното прелистување на корисниците и ќе заработи помалку пари од податоците“, напишаа адвокатите на тужителите.

  Портпаролот на компанијата Хозе Кастанеда изјави дека се задоволни од спогодбеното решавање на тужбата, иако од самиот почеток сметаат дека е неоснована.

  „Никогаш не ги поврзуваме податоците со корисниците ако се во инкогнито режим“, рече портпаролот на Google. „Со задоволство ќе ги избришеме старите технички податоци кои ниту биле поврзани со поединечни корисници ниту биле користени за каква било форма на персонализација“, додаде тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img