More

  Големиот напад на Русија врз Украина, Полјаците и НАТО крена авиони

  spot_img

  Русија изврши голем напад со проектили и беспилотни летала врз енергетската инфраструктура на Украина во пет региони, предизвикувајќи прекин на електричната енергија за околу 200.000 луѓе, соопштија локалните власти. Оперативната команда на полската армија соопшти дека борбените авиони на таа земја и нејзиниот сојузник НАТО оперираат во воздушниот простор на Полска поради големиот руски ракетен напад врз Украина.

  Во соопштението на украинската армија се наведува дека руските сили во нападот употребиле 82 ракети, ракети и беспилотни летала, а противвоздушната одбрана соборила 18 ракети и 39 беспилотни летала.

  Трафостаниците и капацитетите за производство на електрична енергија на мрежниот оператор Укренерго претрпеа оштетувања во регионите Одеса, Харков, Запорожје, Лавов и Киев.

  Министерството за внатрешни работи соопшти дека најмалку 10 ракети го погодиле градот Харков, кој е на само 30 километри од руската граница.

  Во Харков, кој во минатото беше честа мета на руски напади, електричната енергија беше исклучена за 200.000 луѓе, изјави Олексиј Кулеба, помошник на претседателот.

  ДТЕК, најголемата приватна приватна компанија за електрична енергија во Украина, објави дека Русија нападнала две нејзини електрани и им нанела сериозна штета.

  За време на нападот се огласи и полското воено воздухопловство.

  Во објава на мрежата Х се наведува дека полските и сојузничките авиони летаат во воздушниот простор, што може да резултира со зголемени нивоа на бучава, особено во југоисточниот дел на земјата.

  „Вечерва се забележува интензивна активност на авијацијата со долг дострел на Руската Федерација на објекти лоцирани на територијата на Украина. Започнати се сите неопходни процедури со цел да се обезбеди безбедност на полскиот воздушен простор, а Оперативната команда на вооружените сили на Полска постојано ја следи ситуацијата“, се наведува во соопштението.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img