More

  Ѓоковиќ се појави на фудбалскиот меч Србија-Данска во Минхен

  spot_img

  Српскиот тениски ас Новак Ѓоковиќ е одличен и тоа го покажа во вторникот во Минхен! Иако се опоравува од операцијата на коленото и иако се трка со времето на Вимблдон за да се подготви за игра , најде време да лета за Германија и да ја поддржи Србија во решавачкиот натпревар против Данска. Во интервју за Радио-телевизија на Србија во близина на теренот, на кое беше придружуван од репортер на српски Мондо, Новак зборуваше во свој стил – искрено и емотивно!

  – Ми причинува големо задоволство што сум овде, што можам да бидам уште еден навивач на Србија и да уживам во оваа атмосфера. Тимскиот спорт се разликува од индивидуалниот спорт со кој се занимавам цел живот, но во суштина е исто. Посебно кога играм за Србија, најважно е да се направи пред мечот, подготовката е 50 отсто од победата да ја претставува земјата – вели тенискиот ас и додава:

   

  – Кога спортистите го даваат својот максимум, луѓето го чувствуваат тоа и не можат да обвинат ако недостасува резултатот. Срце, глава и тоа! Извинете, морав да кажам. Мислев на храброст. Не сум експерт за фудбал, не, не си дозволувам да кажам нешто стручно, но погледот на трибините и нашите луѓе кои дојдоа да ги поддржат е доволен мотив да го дадат најдоброто од себе.

  Гледајќи наназад на неговата кариера Ноле вели:

  – Опоравувањето оди добро. Сè уште не сум одлучил дали ќе играм на Вимблдон, тоа ќе биде во следните неколку дена. И вечерва, ако победиме и ако навивачите влезат на теренот, ќе влезам и јас!

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img