More

  Мбапе се жали дека маската го поти и му го ограничува видот

  spot_img

  Францускиот напаѓач Килијан Мбапе се пожали дека му е непријатно играјќи во заштитна маска која мора да ја носи поради скршеница на носот.

  Фудбалерот го скрши носот на натпреварот од 1. коло од групната фаза на ЕП 2024 против Австрија (1:0).

  – На почетокот ништо не разбрав. Дури кога го видов лицето на противничкиот голман сфатив дека нешто не е во ред. Мислев дека изгледа како да одам дома. Кога го видов моето лице во огледало, помислив дека турнирот е завршен за мене. Играњето со маска е апсолутен кошмар! Тешко е да се игра со неа, бидејќи ви го ограничува видот, а потоа се акумулира пот, па морате да ја извадите за да се исцеди. Се чувствувам како да носам 3-Д очила и да го гледам натпреварот. Гледам луѓе наоколу, но не се чувствувам како да сум на теренот. Секако, благодарам на маските, но ќе се ослободам од нив што е можно побргу – изјави Мбапе за Ар-Ем-Ци спорт.

  Репрезентацијата на Франција денеска игра против Белгија во осминафиналето на ЕП 2024 година. Натпреварот ќе започне во 18 часот на „Меркур Шпил-Арена“ во Дизелдорф.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img