More

  Германците ги избраа петте најдобро користени возила под 5.000 евра

  spot_img

  Половните автомобили се опција за многу луѓе во Србија, бидејќи за нив не треба да плаќате цело богатство.

  Половните автомобили, доколку се од добра серија, можат да бидат вашиот најдобар избор доколку сакате да го промените вашето возило. Сепак, треба да знаете малку повеќе за автомобилите ако сакате да купите многу старо возило.

  Новинарите на Auto Bild составија листа на користени автомобили до 5.000 евра кои се најсигурни во однос на дефектите и издржливоста, пишува Index.hr.

  1. Alfa Romeo GT, 2003-2006 година – 2.500 евра
  Можете да најдете модели како овој со километража под 200.000 и се доста достапни. Моделот Alfa GT со две врати, создаден на платформата 156, веројатно е најелегантниот автомобил од својата класа во оваа ценовна гама, пишува Auto Club.

  Колку подоцна годината на производство, толку подобро, бидејќи првично неквалитетната изработка подоцна беше поправена. Може да имате проблеми со цревото помеѓу турбополначот и интеркулерот на моделот JTD бидејќи треба често да се заменува. Исто така, треба да се избегнува озлогласениот менувач Selespeed.

  2. Kia Picanto, 2004-2011 година – од 1.300 евра
  ESP беше претставен во автомобилот само со фејслифтот во 2008 година. Сепак, безбедносната електроника не беше стандардна, затоа проверете дали ESP е навистина вклучен при купувањето.

  Ќе задоволи и со својата потрошувачка која не надминува шест литри. Внимавајте на корозија и може да има дополнителни трошоци при менување на комплетот за куплунгот.

  3. Audi A2, година 1999 – 2005 – 2.500 евра

  Овој мал автомобил со целосно алуминиумска конструкција е повеќе баран по фејслифтот во 2003 година со моќен дизел (90 КС). Тој нуди пристоен комфор, а моторите се многу економични.

  Обрнете најмногу внимание на сопирачките и суспензијата. Покрај тоа, квалитетот на изградбата е солиден. За просечна цена од 3.000 евра се добива А2 со 200.000 км, кој сепак е стар околу 20 години. Цените на резервните делови може да бидат високи.

  4. Honda Jazz, 2008-2015 година – 4.000 евра
  На многу тестови на половни возила со поминати 100.000 км доби највисоки оценки.

  Хондите се традиционално мудар избор при купување половни автомобили поради нивната долговечност, но треба да проверите дали корозијата влијаела на суспензијата на автомобилот, а задните сопирачки понекогаш може да предизвикаат проблеми.

  5. Skoda Roomster, 2006-2015 година – 2.000-2.500 евра
  Има компактни димензии, економичен е и нуди многу простор во задниот дел.

  Најдобро е да изберете атмосферски 1,6 литри со заби ремен, што би било добро да се провери по 90 илјади километри. Сопствениците на користени модели повремено пријавуваат зголемена потрошувачка на масло.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img