More

  Утрински пијалок кој е поздрав од кафето – ја подобрува работата на црниот дроб, ја забрзува работата на цревата

  spot_img

  Дали уживате во добро кафе и не сакате да престанете да го пиете? И не мора, но потрудете се одвреме-навреме да го замените со напиток кој е добар за вашето тело.

  Мед и лимон наместо кафе
  На прво место е топол пијалок од мед и лимон, кој ќе ви го подигне расположението за цел ден, а воедно е и вкусен.

  Се што ви треба е мед, сок од половина лимон и чаша вода. Измешајте ги сите состојки и пијте наместо кафе. Овој пијалок ќе го потисне секое чувство на умор и поспаност наутро, а исто така го зајакнува имунолошкиот систем.

  Леден чај со мајчина душица
  Ледениот чај со лимон и мајчина душица ќе го подобри вашето расположение и ќе го зајакне вашиот имунолошки систем. Подгответе го чајот така што ќе загреете чаша вода со гранче мајчина душица и прстофат цимет.

  Кога водата ќе зоврие, ставете кесичка црн чај во неа. По три минути извадете го и на крајот додајте во напивката рендана кора од лимон. Процедете го сокот и уживајте.

  Сушен зелен чај
  Зелениот чај отсекогаш бил познат како замена за кафе бидејќи содржи кофеин кој го подобрува расположението и ја враќа енергијата.

  За да подготвите напиток од сушен зелен чај, потребна ви е половина шолја вода, лажица мача во прав, што е прав направен од листовите зелен чај, половина шолја кравјо млеко, половина шолја кокосово млеко, мед и неколку капки екстракт од ванила.

  Во шолја ставете мача прашок и прелијте го со вода, па добро измешајте. Загрејте го кравјото и кокосовото млеко со ванила и мед, па во него додадете ја подготвената „мача“ и измешајте.

  Пијалок од малини или капини
  Оние кои имаат малку повеќе време и се будат гладни, можат да се разбудат со смути од капини или малини.

  Потребни ви се неколку малини или капини, 200 милилитри јогурт или јогурт, две или три лажици мед, 50 милилитри млеко, малку ванилин шеќер и неколку капки сок од лимон.

  Едноставно ставете ги сите состојки во блендер. Таков пијалок е подготвен за консумирање и веќе наутро ќе го започне вашиот метаболизам.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img