More

  Германија стравува за исходот од американските избори

  spot_img

  Постои зголемена загриженост меѓу германското раководство дека НАТО нема да опстане доколку републиканскиот фаворит Доналд Трамп биде реизбран за претседател на САД, пишува „Њујорк Тајмс“.

  Неофицијалните размислувања кои наводно се одржуваат во Берлин и другите европски престолнини, наводно фокусирани на потенцијалното распаѓање на блокот, означуваат „зачудувачки пресврт на размислувањето“ во споредба со разговорите за „ново единство“ по почетокот на руската воена кампања против Украина во февруари 2022 година, додава весникот.

  „Нивната непосредна загриженост е зголемениот песимизам дека Соединетите Држави ќе продолжат да ја финансираат борбата на Украина“, се вели во анализата за повеќемесечниот ќор-сокак во Конгресот околу последниот предложен пакет од 60 милијарди долари за Киев.

  Цитирајќи анонимни извори, весникот во декември објави дека дипломати на ЕУ и претставници на неколку тинк-тенкови „оделе на аџилак кај соработниците на г-дин Трамп“ за да се распрашаат дали тој планира да ги повлече САД од НАТО.

  Републиканците го направија деблокирањето на понатамошната одбранбена помош за Украина и Израел условено од тоа дека администрацијата ќе се согласи да ги заостри контролите на американско-мексиканската граница за да го запре протокот на мигранти.
  Претходно истиот месец, Марк Еспер, кој беше секретар за одбрана на САД во времето на Трамп од јули 2019 до ноември 2020 година, изјави за МСНБЦ дека ако биде реизбран, неговиот поранешен шеф „ќе ја повлече поддршката за Украина“.

  „Неговиот следен потег ќе биде да започне да нé извлекува од НАТО, секако војниците од земјите на НАТО“, тврди поранешниот шеф на Пентагон. Еспер предупреди дека таквото сценарио „може да предизвика колапс на алијансата“.

  Обраќајќи им се на своите поддржувачи во Лас Вегас минатиот месец, Трамп изјави дека САД „плаќаат за НАТО, а ние не добиваме толку многу од тоа“, додавајќи дека „ако некогаш ни требаше нивната помош, да речеме дека бевме нападнати, јас не верувајте дека ќе бидат таму“.

  Поранешниот лидер постојано ги обвинуваше сојузниците на Вашингтон во НАТО дека не успеале да ја подигнат својата тежина и во 2017 година објави дека воениот блок е „застарен“.

  Трамп останува удобно во водство за републиканската претседателска номинација пред гласањето во ноември, со бројни претенденти кои се откажаа од трката.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img