More

  Франција оди кон екстремно десно, Макрон се „коцкаше“ и загуби

  spot_img

  Емануел Макрон се соочува со горко болен избор: Фрли сè што има за да ја запре екстремната десница или на обидот да го спаси она што остана пред крајниот пад на неговото некогаш доминантно движење.

  За 46-годишниот лидер на Франција вчерашниот прв круг од парламентарните избори беше огромно понижување. Тој распиша предвремени избори, по катастрофалниот пораз од екстремната десница на европските избори во јуни, со една цел на ум: да се запре одењето во екстремизам. Тој го постигна спротивното, пишува Политико.

  Втората по големина европска економија и единствената европска сила со нуклеарно оружје сега е поблиску од кога било од власт на екстремната десница. Партијата на Националниот собир (РН) победи во првиот круг на гласање.

  Доколку гласачите му дадат парламентарно мнозинство на 7 јули, што според прогнозите е можно, Франција ќе се најде во непознати води. Земјата ќе се најде под водство на оние кои поддржуваат Владимир Путин, ветуваа војна против миграцијата и размислуваа за напуштање на НАТО.

  Иако Националниот собир омекна некои од неговите поостри ставови, тој и понатаму е длабоко скептичен кон западните мејнстрим политички ставови. Победата на екстремната десница на овие избори, исто така, значително ќе ги зголеми нејзините изгледи на претседателските избори во 2027 година.

  Според анализата на институтот за истражување на јавното мислење Ипсос, проектираните резултати го приближуваат Националното собрание до апсолутно мнозинство. Партијата во првиот круг доби 33,2 отсто од гласовите, што значи дека може да добие меѓу 230 и 280 пратенички места.

  Бидејќи прагот за апсолутно мнозинство во парламентот е 289 места, екстремната десница би можела дури да биде во позиција да формира влада во рок од една недела, со партискиот шеф Бардел како премиер. Сега прашањето е дали нешто, или некој, може да го спречи тоа.

  Колку Ле Пен ќе се приближи до апсолутното мнозинство зависи од тоа како другите партии, вклучително и Макрон, ќе реагираат на нејзината вчерашна победа. Дали другите партии ќе ги остават своите разлики на страна и ќе се обединат и ќе создадат кордон санитар за да ја поразат екстремната десница.

  Француските парламентарни избори се сложен процес во два круга во кој двајца кандидати кои ќе добијат минимум 12,5 отсто од гласовите во првиот круг, преминуваат во вториот круг. Во проценетите 315 изборни единици, трет кандидат, честопати некој од коалицијата „Ансамбл“ на Макрон, исто така се квалификуваше за вториот круг.

  Синоќа сојузниците на Макрон се обидуваа да сфатат што да прават. Центристичката парламентарна група на Макрон треба да се намали од 250 пратеници на помалку од 100 во Националното собрание.

  Сега неговите центристички сојузници се соочуваат со огромен притисок да се повлечат од трката во многу области и ги советуваат своите приврзаници да гласаат за левичарски сојуз, во кој има екстремно леви радикали, во обид да ја поразат Ле Пен.

  По објавувањето на првите проекции, илјадници француски граѓани се собраа на Плоштадот на Републиката во Париз за да протестираат против екстремната десница. Сцените потсетуваа на протестите против Жан-Мари Ле Пен, таткото на Марин, кога тој се квалификуваше за вториот круг на претседателските избори во 2002 година како кандидат на партијата тогаш позната како Национален фронт.

  По тој повод, партиите и гласачите се обединија против екстремната десница, ставајќи ги настрана разликите за да поразат екстремен кандидат. Сепак, европската политика драматично се промени во последните две децении.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img