More

  Денеска високи температури и големо УВ зрачење,во среда најава за невреме

  spot_img

  Месец јули ќе го отпочнеме со сончево и многу топло време. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец.

  Во текот на ноќта ќе има услови за локална појава на невреме со пороен дожд, грмежи, силен ветер и град.

  Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 21, а максималната ќе достигне од 28 до 38 степени. УВ индексот ќе биде 9.

  Во Скопје сончево и многу топло, со слаб до умерен ветер од југозападен правец. Во текот на ноќта во делови од котлината ќе има услови за локална појава на невреме со пороен дожд, грмежи, силен ветер и град.

  Минималната температура во главниот град ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне до 36 степени.

  Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса во текот на ноќта кон вторник и во вторник на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со интезивен пороен дожд, силен ветер и град, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи.

  Потоа во среда и во четврток ќе преовладува променливо облачно и посвежо време со повремен пороен дожд и грмежи и ќе дува умерен северен ветер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img