More

  Франс прес: Русија за седум дена окупираше 278 квадратни километри во Украина

  spot_img

  Руската војска за седум дена зазеде 278 квадратни километри во источна Украина, главно во Харковската област, што е најголем напредок во последните една и пол година, се вели во анализата на Франс прес објавена денеска врз основа на податоците добиени од американскиот институт за проучување. на војната (ISW).

  Помеѓу 9 и 15 мај, само во Харковската област во североисточна Украина беа заземени 277 квадратни километри, епицентарот на руската офанзива за време на која Москва тврдеше дека зазеде повеќе терен.

  Уште 21 квадратен километар што руската армија ги окупираше во тој период се во различни делови на фронтот, вклучително и симболичното село Роботин на југот на земјата.

  Руските сили не постигнале толку брз напредок на украинска територија од декември 2022 година.

  Од 7 до 13 декември 2022 година, во фазата на војната кога линијата на фронтот беше помобилна, Русите напредуваа повеќе од 350 квадратни километри во областа Луганск на североисток, но претходните месеци се повлекоа во Харков. и Керсонските региони против украинските контраофанзиви.

  Од почетокот на 2024 година, Русија освои околу 800 квадратни километри украинска територија, што е повеќе отколку во текот на целата 2023 година (600 квадратни километри).

  Рускиот напредок е сè уште многу умерен бидејќи претставува помалку од еден процент од украинската територија под контрола на Москва. Според тоа, овие освојувања не можат да се споредат со областите што руската армија ги освои на почетокот на инвазијата во февруари и март 2022 година.

  Од почетокот на војната на 24 февруари 2022 година до 15 мај истата година, Русија окупираше 65.336 квадратни километри од украинската територија, што претставува речиси 12 отсто од Украина, не сметајќи ги областите што Русија веќе ги анектираше порано, како што е Крим.

  Франс прес го пресмета врз основа на дневните извештаи од американски институт кој се потпира на информации од јавен карактер објавени од двете страни и анализа на сателитски снимки.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img